5 sposobów na dekoracyjne pomalowanie ściany

Ściany w pomieszczeniu można pomalować ładnym kolorem lub wytapetować – to najczęstsze, ale nie jedyne sposoby dekorowania pomieszczeń. Zobacz, jakie inne metody i środki można zastosować w swoim domu, aby osiągnąć ciekawe efekty dekoracyjne.
Farby strukturalne są trwałe i tworzą wyczuwalną oraz widoczną fakturę na pokrywanej nimi powierzchni. Oto najciekawsze efekty, które możesz nimi uzyskać.

1. Farba strukturalna z efektem betonu

Chciałbyś uzyskać we wnętrzu wystrój w stylu industrialnym? Umożliwią ci to farby strukturalne tworzące powłoki imitujące surowy beton. Taka farba świetnie prezentuje się w otoczeniu kominka lub biblioteczki w salonie. Pasuje także do łazienki. Szarą lub grafitową ścianę warto zestawić z dodatkami w intensywnych barwach.

2. Farba strukturalna z efektem baranka

Preparaty tego typu można stosować nie tylko na gładkie powierzchnie, ale także na ściany nierówne i chropowate – doskonale maskuje drobne niedoskonałości. Tworzy powłokę malarską, która imituje trawertyn bądź wapień, zwane popularnie barankiem. Farby chronią dodatkowo ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi, pękaniem oraz są odporne na zmywanie, co sprawia, że są chętnie wybierane do dekorowania ciągów komunikacyjnych w domu, takich jak przedpokoje czy klatki schodowe.

3. Lazury z efektem głębi

Farby lazurowe tworzą na ścianie półprzezroczyste powierzchnie, wyglądające jak celowo poprzecierane. Tworzą na powierzchniach efekt głębi i pasują do pomieszczeń, które chcesz stylizować na wnętrza z epok minionych.

4. Masy tynkarskie z efektem marmuru

Te dekoracyjne tynki zwane są także stiukami weneckimi. Tworzą na dekorowanej powierzchni efekt głębi, imitując powierzchnie marmurowe. Dlatego świetnie pasują do eleganckich salonów i kuchni. Taką ścianę czy sufit można dodatkowo pokryć specjalnym woskiem, który ożywi kolor i uodporni ją na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne.

5. Farby z brokatowym lub metalicznym połyskiem

Niektóre farby zawierają drobinki elegancko połyskującego brokatu – po odpowiednim naświetleniu pomalowana powierzchnia będzie mienić się złotymi, perłowymi lub tęczowymi drobinkami. Istnieją również farby strukturalne z efektem metalicznego połyku, które zwiększają odporność ściany na wilgoć i zmywanie. Wbrew pozorom nie są trudne do nakładania. Jeśli chcesz szybko i sprawnie pomalować mieszkanie, to pod tym adresem znajdziesz wskazówki, jak zrobić to w jeden weekend: http://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/urzadzanie/przemalowanie-mieszkania-w-weekend-to-mozliwe.html
Pamiętaj, że od efekt końcowy malowania zawsze zależy nie tylko od samej farby, ale i od sposobu jej nakładania. Wybierz do tego specjalne wałki, szczotki i grzebienie do farb strukturalnych, a łatwo uzyskasz wymagany efekt.


Article Tags:
·
Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts