Auto w leasingu czy na kredyt?

Decydując się na zakup samochodu, podstawową kwestią jest wybór pomiędzy samochodem używanym – są one wciąż bardzo popularne – a zakupem nowego pojazdu z salonu dealerskiego. Dostępne obecnie narzędzia, takie jak choćby internetowy kalkulator leasingu samochodu czy kalkulator rat pozwalają stosunkowo dokładnie sprawdzić jakie kwoty wchodzą w grę w przypadku poszczególnych modeli. W takim razie ile kosztuje samochód na raty?

Nowy czy używany

Wracając do aut używanych, które wciąż mają swoich zwolenników, nie do końca godzących się z faktem, że nowy pojazd znacznie traci na wartości już w momencie wyjechania nim z salonu, koniecznie należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, eksperci dość zgodnie odradzają zakup egzemplarzy, które nie posiadają w pełni udokumentowanej historii serwisowej i nie były poddawane okresowym przeglądom w ASO – obowiązkowe przeglądy rejestracyjne to jedno, przegląd co 15 czy 30 tysięcy kilometrów, zależnie od marki, to drugie. Co więcej, konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, przy którym może pomóc nam znajomy mechanik. Przykładowo, jeżeli dźwignia zmiany biegów nie była wymieniana, jest błyszcząca i wyraźnie wyślizgana, sugeruje to znaczny przebieg – w ten sposób możemy sprawdzić czy licznik nie został przekręcony.

Auto na raty – policz koszty

Rozważając różne opcje, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na jedno pytanie – ile kosztuje samochód na raty? Odpowiedź zależna jest oczywiście od szeregu czynników, w grę wchodzi bowiem nie tylko konkretna marka i model, ale także wysokość wkładu własnego, okres kredytowania czy, ostatecznie, wybrany wariant kredytowy. Dostępne są bardzo różne opcje, w ostatnich latach szczególnie popularny jest choćby kredyt 50:50 – wszystko zależy od osobistych preferencji i zasobności naszego portfela. Co oczywiste, im więcej rat, tym wyższe oprocentowanie całości, plusem jest jednak mniejsza wysokość pojedynczej raty, odpowiedni balans pomiędzy jednym a drugiem trzeba znaleźć już samodzielnie. Dlatego też rozważając takie rozwiązanie, czyli auto na raty – policz koszty.

Kalkulator leasingu samochodu

Alternatywą dla rat jest wzięcie samochodu w leasing. Takie rozwiązanie bardzo często stosowane jest przez polskie – i nie tylko polskie – firmy i dotyczy nie tylko samochodów, ale także choćby sprzętu komputerowego czy w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych, obsługiwanych przez nowoczesne maszyny i specjalistyczne roboty. Zwłaszcza to drugie potrafi być inwestycją wymagającej bardzo dużego nakładu środków, przez co płatność zazwyczaj rozkładana jest w czasie. W przypadku samochodów służbowych czy budowaniu własnej floty pojazdów, leasing jest rozwiązaniem najbardziej popularnym. Co zatem odróżnia go od rat? Przecież zarówno w jednym jak o drugim przypadku, co miesiąc uiszczamy pewną kwotę, będącą fragmentem ceny danych ruchomości? Główną różnicą jest fakt, że w przypadku leasingu pojazd wciąż pozostaje własnością firmy leasingowej – wymagane są zatem mniejsze zabezpieczenia bo takim zabezpieczeniem jest już sam samochód.


Article Tags:
·
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

https://gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe lampy do ogrodu kule