Awaria komputera –  sprawdź, co i dlaczego psuje się najczęściej

Serwis laptopów to miejsce często odwiedzane i cieszące się dużą popularnością. Niestety o awarię sprzętu wcale nie jest trudno. Wystarczą małe zaniedbania i o usterkę niełatwo. Oczywiście nie można generalizować, co nie zmienia faktu, że naprawa laptopów niestety w wielu przypadkach jest konieczna. Jednak jakie usterki są najczęstsze?
 

„Ciemność, widzę ciemność”–  o problemach z kartą graficzną słów kilka

„Ciemność, widzę ciemność” to nie tylko cytat z filmu „Seksmisja”, ale również to co mogą zobaczyć osoby, którym uszkodziła się karta graficzna. Dodatkowo mogą usłyszeć jeszcze kilka dźwięków, charakterystycznych przy włączaniu komputera. Jednak jeżeli nadal ekran pozostaje ciemny to znak, że coś złego dzieje się z kartą graficzną. Oczywiście problem może okazać się nad wyraz kuriozalny, np. podłączenie monitora do układu zintegrowanego. W takiej sytuacji warto wyjąć karę graficzną, jednak jeżeli to nie pomoże, to czeka nas wizyta w serwisie komputerowym. Często przyczyną uszkodzenia karty graficznej jest jej przegrzewanie się, bądź też zabrudzone chłodzenie, możliwości może być naprawdę wiele i niekiedy serwis komputerowy jest jedyną opcją, aby usunąć usterkę.
 

Awaria dysku twardego może być problemem

Pracownicy serwisu laptopów mają pełne ręce roboty. Wiele osób zgłasza się do nich, bo mają problemy z dyskiem twardym. Najczęściej problem objawia się tym, że nie jest on widoczny w systemie operacyjnym. Jednak znacznie częściej użytkownik otrzymuje komunikat o braku dysku rozruchowego. Jeżeli nie jest on widoczny w BIOS-ie to problemem może być elektronika. Pomimo, że to naprawdę ciężka usterka, gdzie samodzielna naprawa absolutnie nie wchodzi w grę, to o taką awarię naprawdę łatwo. Przyczyną uszkodzenia dysku twardego jest złe obchodzenie się ze sprzętem. Choć brzmi to enigmatycznie, to okazuje się, że wstrząs laptopem, czy niegroźny upadek z małej wysokości jest bardzo szkodliwy. Chyba każdy już niósł pracującego laptopa, a to duży błąd i w ten kuriozalny sposób dysk twardy może ulec awarii. Naprawa laptopów z tego powodu jest jedną z najczęstszych przyczyn, a wystarczy tak niewiele by chronić swój sprzęt, a przy okazji zaoszczędzić. Warto również pamiętać o usuwaniu kurzu, który może również uszkodzić dysk i sterowanie głowicą, zatem porządek to podstawa i usuwać kurz należy nie tylko z mebli, ale nawet z laptopa, czy komputera PC.
 

Piksele dobre czy złe?

Niestety jedną z popularniejszych przyczyn awarii komputera jest uszkodzenie matrycy. Przyczyn może być kilka. Jednak za większość odpowiada użytkownik, który przez przypadek uderzył monitor, bądź wylał napój. Niestety taka awaria uniemożliwia korzystanie ze sprzętu. Przyczyną mogą być również tak zwane złe piksele, które powodują pojawianie się na monitorze charakterystycznych punktów. W przypadku najwyższej jakości sprzętów, producent zobligowany jest do wymiany. Jednak największą popularnością cieszą się tanie laptopy, które mają monitory klasy drugiej, zatem nawet gdy sprzęt jest na gwarancji konieczne jest udanie się do punktu naprawy komputerów.
 

Przegrzewanie podzespołów jest kłopotliwe

Wiele osób nie kupuje często nowego sprzętu. Laptopy, które całkiem sprawnie działają mogą mieć nawet powyżej 5 lat, a w przypadku lepszych sprzętów i więcej. Jednak bywają sytuacje, że w trakcie wykonywania bardzo ważnej pracy, komputer się po prostu wyłączy. Oczywiście pierwsze skojarzenie może być związanie z przerwą w zasilaniu, niestety sytuacja może się często powtarzać, a często przyczyną tego jest przegrzewanie podzespołów. Najczęściej dotyczy ono kilkuletnich sprzętów. Naprawa komputerów w takiej sytuacji często też bywa konieczna. Przede wszystkim specjaliści mogą udzielić ważnych wskazówek i pokazać, jak czyści się sprzęt. Warto także zainwestować w pastę termoprzewodzącą, która wpływa na lepsze oddawanie ciepła do radiatora. Doskonałym rozwiązaniem jest także zakup zestawu chłodzącego, który pomoże wyeliminować kurz.
 
 
Wiele awarii komputerów jest spowodowanych niewłaściwym użytkowaniem. Pewnie mało osób zdaje sobie sprawę, jak delikatne to sprzęty. Zatem dbałość i ochrona to podstawa, inaczej czeka nas wizyta w serwisie komputerowym.
 
 
 


Article Tags:
· ·
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts