Charakter i specyfika czarnego owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie cieszą się popularnością już od ponad wieku. Nic dziwnego, sprawdzają się bowiem jako niezwykle wierni towarzysze człowieka, a także jako psy „pracujące” w wielu zawodach. Ratują ludzkie życie wraz ze strażakami, pilnują porządku u boku policjantów, a w domu – są niezawodnymi towarzyszami, broniącymi swoich opiekunów, a jednocześnie okazującymi im posłuszeństwo. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że te najrzadziej występujące owczarki cechuje jeszcze większa inteligencja. Nie wiadomo dlaczego, ponieważ czarne owczarki wcale nie należą do osobnej rasy – różni je tylko umaszczenie.
Wygląd owczarków niemieckich był wielokrotnie doceniany – co owocowało tym, iż otrzymał on swoje miejsce w popkulturze. W licznych filmach rzadko występowały jednak czarne owczarki niemieckie. Być może kojarzono je zbyt często z mrocznymi czasami II wojny światowej, kiedy to umaszczenie psów upodobały sobie szczególnie służby SS w III Rzeszy. Owczarki te są jednak szczególnie poszukiwane przez miłośników psów – stąd hodowle stają się coraz powszechniejsze. Warto jednak pamiętać, iż ceny szczeniąt mogą być nawet kilkakrotnie wyższe od kwot, jakie należy zapłacić za owczarka o „standardowym” umaszczeniu.
Czarne owczarki niemieckie źle znoszą izolację – przebywanie wśród domowników jest dla nich warunkiem prawidłowego rozwoju. W przypadku, jeśli kontakty z opiekunem pozostają sporadyczne bądź pozbawione pierwiastka emocjonalnego, może to powodować u psów narastającą agresję, ale i histeryczność czy strachliwość. Nie należy dopuścić do tego, by socjalizacja przebiegała w sposób niepełny. Szczęśliwy pies to pies ułożony. Jednakże istotny jest również sposób, w jaki uczymy naszego pupila. Owczarki czarne niemieckie chętnie i szybko nabywają nowe umiejętności, chętnie też wykonują polecenia (lubią bowiem zadowalać swoich opiekunów). Warto połączyć naukę z zabawą – szczególnie w wieku szczenięcym, kiedy to najmocniej rozwija się charakter naszego pupila.
Ponad to konieczne jest wyznaczenie pewnych ram zachowań, których owczarek ma przestrzegać. Istotne są stanowczość i konsekwencja. Pewnych elementów zachowania pies może nauczyć się obserwując innych domowników. Nie należy okazywać psu swej słabości czy gniewu – wtedy może bowiem odebrać sprzeczne sygnały i stać się dominujący. Owczarkom należy zapewnić ruch na powietrzu – częsty, ale niezbyt forsowny. Pamiętajmy, że do głównych problemów zdrowotnych, jakie mogą dotykać owczarków zalicza się dysplazja stawów. Dodatkowo czarne umaszczenie sierści może powodować częste przegrzewanie się. Warto jednak spacerować z psem jak najczęściej, również po to, by poznał on otaczający go świat. Owczarki to psy niezwykle odważne, jednakże również ta cecha wymaga stałego rozwijania. Na szczęście praca z psami tej rasy jest nietrudna, owczarki szybko się aklimatyzują, przyzwyczajając się nie tylko do miejsca, ale i do poszczególnych członków rodziny, którzy stanowią odtąd jego „stado”.
Więcej: http://www.royal-canin.pl/owczarekniemiecki


Article Tags:
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts