Cynkowanie ogniowe – sposób na zabezpieczenie przed korozją

Cynkowanie ogniowe to wieloetapowy proces, którego celem jest zabezpieczenie elementów stalowych przed korozyjnym działaniem wody i powietrza.

Jak przebiega cynkowanie ogniowe?

Proces cynkowania ogniowego przebiega w sześciu etapach. Są to kolejno:

  1. Obróbka strumieniowo-ścierna
  2. Odtłuszczanie
  3. Trawienie
  4. Topnikowanie
  5. Suszenie
  6. Cynkowanie

Podczas pierwszego etapu, czyli obróbki strumieniowo-ściernej, powierzchnia elementów stalowych oczyszczana jest mechanicznie ze znajdujących się na niej zanieczyszczeń (np. piasku, pozostałości starej powłoki, etc.). Po wykonaniu tego etapu powierzchnia elementów poddawana jest chemicznemu odtłuszczaniu, dzięki któremu usuwa się oleiste substancje, które uniemożliwiłyby prawidłowy przebieg reakcji żelaza z cynkiem. Następnie elementy poddawane są trawieniu, którego skutkiem jest usunięcie substancji niemetalicznych. Zazwyczaj proces ten przeprowadzany jest poprzez zanurzenie elementów w kąpieli z kwasu solnego. Kolejnym krokiem jest topnikowanie, czyli zanurzenie w wodnym roztworze chlorku cynku i chlorku amonu, po którym elementy stalowe suszy się w wysokiej temperaturze (od 120 do 150 st. C).
Właściwe cynkowanie ogniowe wykonywane jest dopiero po przeprowadzeniu tych wszystkich etapów. Elementy stalowe są wtedy zanurzane w kąpieli z ciekłego cynku, której temperatura zazwyczaj mieści się w zakresie od 445 do 455 st. C.

Trudne warunki wymagają specjalistycznych rozwiązań

W procesie cynkowania ogniowego wykorzystywane są zbiorniki odporne na wyjątkowo wymagające warunki panujące w trakcie obróbki elementów stalowych.
Czytaj więcej: Zbiorniki w cynkowaniu ogniowym.
Zobacz, jak przebiega cynkowanie ogniowe
A tak proces wygląda na żywo:

 


Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

pokrowce ogrodowe parasole pokrowce lampy solarne tarasowe