Czy w Polsce zaczyna brakować rąk do pracy?

Główny Urząd Statystyczny potwierdza, że w każdym kwartale tego roku bezrobocie w Polsce spada. Obecnie wynosi średnio 7,4%. Dla porównania, w roku ubiegłym wynosiło nieco ponad 8,2%. Mamy więc powody do zadowolenia. Oznacza to, że Polacy nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Co więcej, polskie społeczeństwo może się stale wzbogacać.
O ile problem bezrobocia jest u nas coraz mniejszy, to powstaje kolejny. Twardy orzech do zgryzienia mają dzisiaj pracodawcy. Większość z nich potwierdza, że brak rozwoju przedsiębiorstw to efekt braku odpowiednich pracowników. Takie zjawisko zauważa się bez względu na branżę.

Czy opłaca się pracować w Polsce?

Niski poziom bezrobocia potwierdza, że Polacy znajdują jednak w naszym kraju zatrudnienie, które pozwala im godnie żyć. Nie jest jednak żadną tajemnicą, że ogromna liczba naszych rodaków wyjechała poza granice Polski. W Niemczech, Szwajcarii, Norwegii czy na Wyspach znaleźli o wiele bardziej intratne propozycje pracy. Prawda jest taka, że dzisiaj w Polsce brakuje rąk do pracy i chodzi tu przede wszystkim o wyszkolonych specjalistów. To właśnie ci z wysokimi kwalifikacjami pracują dzisiaj na Zachodzie.

Kto zastępuje Polaków?

Łatwe otrzymanie pracy zarobkowej w Polsce sprowadza się do tego, że polskich pracowników zastępują dzisiaj bardzo często Ukraińcy. Statystyki jasno wskazują, że w naszym kraju pracuje już ponad 1 milion obywateli Ukrainy. Zatrudnianie cudzoziemców jest jednak dla polskich pracodawców niejednokrotnie jedynym ratunkiem, by móc prowadzić swój biznes. To właśnie Ukraińcy łatają lukę po Polakach, którzy na stałe wyjechali z kraju.

Polska otwarta dla Ukraińców

Na tak dużą liczbę Ukraińców, którzy przybyli do Polski w celach zarobkowych wpływ ma z całą pewnością program pomocowy, jaki realizuje polski rząd. Ukraińcy mogą dzisiaj w prosty sposób otrzymywać pozwolenie na pobyt w naszym kraju oraz legalną pracę. Nie muszą już wyrabiać wiz, które wiązały się z częstymi powrotami do swojej ojczyzny.
Skala masowych przyjazdów ukraińskich pracowników do naszego kraju jest tak duża, że w Polsce zaczęły powstawać wyspecjalizowane agencje pośrednictwa pracy, których zadaniem jest outsourcing pracowników. Dla polskich pracodawców to często jedyna szansa, by pozyskać rzetelnego pracownika. Dla samych Ukraińców to zaś doskonałe zabezpieczenie. Agencja pilnuje prawidłowości umów o pracę, nierzadko załatwia transport oraz nocleg.
Ponieważ nadal w niektórych branżach widoczny jest ogromny deficyt na specjalistów, agencje oferują też leasing pracowniczy. Takie wynajmowanie pracowników na konkretne zlecenia i projekty to często jedyna szansa, by móc je w ogóle realizować. Leasing powszechny jest dzisiaj przede wszystkim w branży budowlanej, przemysłowej czy produkcyjnej.
 
 


Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

parasole podstawki balkon lampa lampiony solarne do ogrodu