Czym są implanty zębów?

Implantem zębowym nazywamy sztuczny korzeń, który wszczepia się w szczękę pacjenta w miejscu, gdzie powinien znajdować się naturalny korzeń zęba.
Koronę zęba tworzy specjalnie uformowana masa o wysokiej odporności na ścieranie, uszkodzenia czy pękanie. Korona może zostać wykonana z różnorodnych materiałów, wśród których najczęściej wymienia się: akryl, metal, ceramika. Tworzywa te muszą odznaczać się odpowiednią twardością.
Kiedy implanty zębów są zalecane? Z pewnością w momentach, kiedy tracimy swoje naturalne, stałe zęby. Może być to wynikiem nieszczęśliwego wypadku lub też uwarunkowania genetycznego, wskutek którego zęby po prostu wypadają. Implanty stosowane są najczęściej kiedy tracimy przednie zęby – ma to znaczenie estetyczne oraz zdrowotne.

Czy implanty zębów różnią się od naturalnego uzębienia?

Zdecydowanie nie. Przed doborem konkretnego implantu pacjent wraz z lekarzem określa naturalny kolor zębów na specjalnym próbniku. Konieczne jest dobranie odpowiedniego koloru, który nie będzie odznaczał się na te innych zębów. Po doborze kolory konieczne jest określenie rodzaju zęba – na podstawie odcisków szczęki tworzony jest model 3D zęba. Tak przygotowany projekt oddawany jest w ręce osób specjalizujących się w tworzeniu implantów. Profesjonalnie przygotowany implant jest praktycznie nierozpoznawalny wśród innych zębów. Dzięki temu osoba posiadająca tego rodzaju zęby nie musi obawiać się, iż ingerencja w uzębieniu będzie widoczna dla innych.

Jak wygląda wszczepianie implantów?

Pierwszym etapem jest stworzenie zdjęcia pantomograficznego. Widać na nim, czy kość jest odpowiednio rozbudowana do przyjęcia implantu oraz czy zachowana została wystarczająca ilość tkanek do jego prawidłowego osadzenia. W przypadku pozytywnego werdyktu wszczepienie implantu zajmuje ok. 1 godziny, a sam zabieg jest bezbolesny, przeprowadzany pod znieczuleniem miejscowym. Kiedy implant znajduje się w kości rana w skórze jest zaszywana. Podczas gojenia się rany następuje proces zrastania się implantu z kością. Najczęściej okres ten trwa ok. 3-6 miesięcy. Po tym czasie rana jest otwierana a lekarz wkręca śrubę gojącą, która ma przyspieszyć regenerowanie się tkanki dookoła. Ostatnim etapem jest wkręcenie łącznika oraz założenie korony protetycznej.

Czy implanty zębów są kosztowne?

Niestety, zastosowanie implantów nie jest tanie, w większości przypadków nie jest również refundowane. Koszty wykonania implantu i jego umocowania to kwota od 1700 PLN do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od wykorzystanych materiałów.


Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

http://tmfportal.org/funkcjonalny-naroznik-do-ogrodu/ https://zen-satori.org/czy-kokon-bujak-zmieni-odbior-przestrzeni-wypoczynkowej/ http://ntumobile.org/ac-w-wariancie-serwisowym-czy-to-sie-oplaca/