Czysta elewacja wizytówką domu

Przestrzeń publiczna to nie tylko inicjatywy władz czy obywatelskich zrzeszeń. To również działania indywidualne. Ma to swoje odzwierciedlenie w urbanistyce. Piękne miasto składa się nie tylko z urokliwego rynku czy reprezentacyjnego ratusza. Także osiedla oraz dzielnice z domami jednorodzinnymi powinny być zadbane. Dlatego też warto dbać o czystość i estetykę przestrzeni wokół siebie. Pierwszą rzeczą natomiast, którą zauważamy oglądając konkretny budynek pozostaje jego elewacja. Nawet najpiękniejsze ornamenty czy inne elementy architektoniczne nie będą ozdobą jeżeli dana budowla będzie posiadała liczne zabrudzenia. Można jednak temu zaradzić w bardzo prosty sposób – decydując się skorzystać z usług specjalistów, którzy pomogą w odpowiedni sposób przeprowadzić prace konserwatorskie oraz czyszczenie elewacji.

Jak można zapobiegać przedwszesnym zabrudzeniom?

To, że elewacja jest podatna na działanie różnego rodzaju czynników jest oczywistością. Szczególnie w miejscach, gdzie nasilenie ruchu oraz przemysłowych oparów jest duże. Niemniej jednak istnieją sposoby, dzięki którym można sobie radzić z zanieczyszczeniami. Przede wszystkim warto wybrać taki tynk, którego struktura oraz inne właściwości nie będą dodatkowym czynnikiem przyciągającym zabrudzenia. Warto zdecydować się na wariant nieco droższy niż zwyczajny mineralny tynk (np. z materiałów polimerowych, jak silikon, silikat czy akryl), ponieważ dużo łatwiej oczyścić później ewentualne zanieczyszczenia bez ryzyka uszkodzenia nawierzchni. Wybierając rodzaj elewacji konieczne jest też zwrócenie uwagi na jej nasiąkliwość. Tylko niska wartość tego parametru zabezpieczy nas odpowiednio przed głębokim osadzaniem się zanieczyszczeń czy powstawaniem wykwitów pleśni bądź glonów – nie tylko nieestetycznych, ale i zagrażających zdrowiu.
Tynk, który sprawdzi się doskonale, jeśli chcemy uniknąć częstej konserwacji musi pochodzić z gatunku polimerowych. Są one co prawda droższe, niemniej dłużej zachowują pierwotny kolor, nie nasiąkają i mają wysoką odporność na zabrudzenia. Dodatkowo osadzanie się glonów czy grzybów jest utrudnione. Tynki mineralne dla odmiany są tańsze (i przez to popularniejsze), jednakże łatwiej przyciągają zanieczyszczenia, jak i generują większe ryzyko występowania pleśni.

Oczyszczanie elewacji i inne elementy konserwacji.

Nawet jeżeli zdecydujemy się na tynk „najnowszej generacji” należy pamiętać o konieczności jego konserwacji. Elewację można czyścić przy pomocy specjalistycznych środków, ale również wody pod ciśnieniem (ważne, by dopasować odpowiednią dyszę w myjce). Po zastosowaniu detergentu zawsze warto powtórnie przemyć powierzchnię czystą wodą. Po tym zabiegu warto odczekać, dopóki tynk nie stanie się suchy, a następnie przystąpić do kolejnych (opcjonalnych) kroków – czyli wypełniania ubytków w strukturze, pokrywania całej powierzchni (bądź jej fragmentów) farbą oraz impregnacji czy też nałożenia powłoki antygraffiti.


Article Tags:
Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

slnečník https://2006badukleague.com/altana-z-kuchnia-letnia-stworz-przydomowa-jadalnie/ http://northtexaswish.org/czym-jest-i-kto-musi-zaplacic-podatek-od-kupna-samochodu-pcc/