Czytanie ubogaca

Nie od dzisiaj wiemy, jak ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka mają książki. Bajki, baśnie i opowiadania, czytane wieczorem przez mamę lub tatę, rozwijają wyobraźnię dziecka, uczą go myślenia przyczynowo-skutkowego, rozwijają myślenie logiczne. Po wielu latach wspólne, rodzinne chwile z dobrą książką stają się cennym wspomnieniem.

Co czytać?

Bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie: co czytać? Wydaje się, że najwłaściwszą odpowiedzią na tak zadane pytanie, będzie odpowiedź: wszystko! Każdy rodzaj książek, zarówno historyczne, obyczajowe, biografie, książki sensacyjne, jak i literatura kobieca czy romanse – to wszystko są publikacje wartościowe, dlatego, że rozwijają czytelnika, wyrabiają jego gust, przenoszą w wyjątkowy, niepowtarzalny świat…

Dlaczego czytać?

Korzyści płynące z czytania książek są nie do przecenienia. Czytanie ma wpływ nie tylko na wyobraźnię, ale także na płynność wypowiadania się, elokwencję. Czytanie poszerza wiedzę: odpowiednio dobrana lektura ukazuje znaczenie społeczno-obyczajowe. Czytanie wzbogaca słownictwo i sprawia, że maleje liczba błędów ortograficznych popełnianych przez ludzi, którzy czytają dużo i często. Książki mogą stać się inspiracją – do realnych rozwiązań w życiu, ale także inspiracją artystyczną: inspiracją dla malarzy, reżyserów, muzyków… Czytając książki historyczne, można też zapoznać się z tym, jak żyli ludzie w dawnych czasach, jak się zachowywali, jakim mówili językiem, jakich używali przedmiotów…
Słowem – czytanie książek ma same zalety. Warto znaleźć chwilę, by zaszyć się w ciszy z książką i w ten właśnie sposób odpocząć od problemów i zgiełku dnia codziennego.

Kampanie społeczne

Wartość czytania doceniają też nasi rządzący. Wśród kampanii społecznych zachęcających do czytania książek możemy wymienić m.in. „Wirus czytania”, „Cała Polska czyta dzieciom”, „Ja czytam!”, „Czytam, więc wiem”. Kampanie społeczne mają za zadanie przekonać nas o tym, że warto czytać. Oczywiste jest ednak, że korzyści płynące z czytania mówią same za siebie i stanowią koronny argument o wartości czytania. Czytajmy! Czytajmy w wolnych chwilach i czytajmy także naszym dzieciom. Naprawdę warto!


Article Tags:
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts