Dachy zielone – dlaczego warto?

Zielone dachy, choć wciąż są swego rodzaju egzotyką, zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego – są oryginalne, ekologiczne, świetnie wyglądają, a w dodatku są bardzo ekonomiczne.
Zdawać by się mogło, że zielone dachy to wytwór ostatnich proekologicznych mód, tymczasem z takim rozwiązaniem spotykają się już badacze zamierzchłych czasów. Przytoczmy najbardziej znany przykład – VI wieczny cud świata, czyli tzw wiszące ogrody królowej Semiramidy. W późniejszych czasach zielone ogrody stosowano głównie ze względu na ochronę przed pożarami, popularne były na Śląsku czy w Skandynawii. Ponownie zielone dachy odkrył na nowo słynny francuski architekt Le Corbusier, pragnął on, by przestrzeń na dachu dostępna była dla mieszkańców w formie ogrodu. Nowoczesna architektura nie mogła również obojętnie przejść obok walorów praktycznych zielonych ogrodów.

Zalety dachów zielonych

Dach zielony ma wiele zalet, zacznijmy od tych najważniejszych. Przede wszystkim taki dach ma świetne parametry izolacyjne – w lecie chłodzi wnętrze domu, w zimie nie dopuszcza do wypuszczania ciepła, przy tym wszystkim, co nie jest bez znaczenia dla, dach dobrze „oddycha”. Zielony dach ma też świetne właściwości tłumienia hałasu, robi to znacznie lepiej aniżeli inne materiały połaciowe. Drugą sprawą jest samopoczucie mieszkańców, im bogatszy ekosystem egzystuje na dachu, tym to samopoczucie jest lepsze. Wspomnieliśmy już o działaniu ogniochronnym – nie można tego pominąć przy podnoszeniu bezpieczeństwa domu. Idźmy dalej, stosowanie tego rodzaju dachu ma też swój wymiar praktyczny, a mianowicie taki dach jest postrzegany przez prawo jak obszar biologicznie czynny, częstokroć prawo zagospodarowania przestrzennego narzucają wielkość takich obszarów na działkach rodzinnych, jeśli nie, wynika to z warunków technicznych danego obszaru. Na koniec o szczególnie istotnej kwestii w kontekście obszarów wysoce zurbanizowanych – zielone dachy redukują dwutlenek węgla – jest to więc rozwiązanie wysoce ekologiczne.

Wady zielonych dachów

Wymienione zalety mają jednak swoją cenę. Takie dachy muszą być właściwie zaprojektowane, koszt projektu może kosztować. Wiąże się to ze zwiększonym ciężarem takiej konstrukcji, jeśli zaś planujemy stworzyć na budynku zielony taras, musi on być odpowiednio zabezpieczony, tak, by spokojnie mogła po nim stąpać nawet większa ilość ludzi. Budowa jest kosztowna, kosztowny jest też remont, a do kosztów trzeba również zaliczyć koszty pielęgnacji i utrzymania dachu. Jakkolwiek, nie trzeba od razu tworzyć wymyślnych ogrodów, wystarczy nasiona dobrej gatunkowo trawy z hipermarketu budowlanego i już można się cieszyć zaletami zielonego dachu.
 
 
 
 
 
 


Article Tags:
Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

https://gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe lampy do ogrodu kule