Dobre rady na temat dekoracji okien

Decyzja o dekoracji okien jest często jednym z najpoważniejszych dylematów, jakie towarzyszą człowiekowi przy urządzaniu mieszkania. Ozdoba okna nie ogranicza się jedynie do powieszenia mniej lub bardziej upiętych firan i zasłon czy też rolet regulujących natężenie dziennego światła. W zależności od upodobań domowników, obowiązujących trendów czy konieczności skorygowania np. proporcji okna / mieszkania czy też doświetlenia pomieszczenia, dekoracje okienne są albo głównym motywem przewodnim wystroju mieszkania, które dominuje we wnętrzu albo też konsekwentnie, aczkolwiek dyskretnie wtapia się w aranżacyjną całość, podbijając taktownie pozostałe elementy wnętrza.
O fasonie dekoracji okiennej decyduje również przeznaczenie pomieszczenia. W salonie lub miejscu, w którym domownicy spędzają znaczną część czasu, oprawa okienna może, a nawet zalecane jest, aby dozowała jak najwięcej światła dziennego i umożliwiała cyrkulację powietrza – we wnętrzu wypełnionym światłem lepiej się pracuje, wypoczywa i regeneruje. W sypialni natomiast ważna jest intymność, często więc rolety, żaluzje czy panele zasłonowe pełnią rolę obrońców przed wścibskim okiem sąsiad.
Teatralne, ciężkie i kunsztownie upięte zasłony, spływające na podłogę, często zebrane po bokach oryginalnymi chwostami czy sznurami, sprawdzą się w mieszkaniu, gdzie nie ma dzieci mogących potknąć się o zwoje tkanin i w pomieszczeniu gdzie okna nie są często otwierane. W kuchni prym wiodą rolety czy też tradycyjne upięcia zasłon i dopasowanych do nich firan, które sięgają do połowy okna, ew. parapetu.
Osoby, które nie czują się pewnie w kwestii doboru tkanin, kolorów, wzorów i dodatkowo okiennych, powinny zdecydować się na bezpieczne beże i szarości, w których nawet najbardziej niestandardowe okno będzie wyglądać dobrze. Stosowanie wyrazistych deseni polecane jest osobom doświadczonym i zdecydowanym na konkretny zabieg dekoracyjny (chociaż zauważa się w ostatnich latach odejście od tradycyjnych wzorów np. kwiatowych z korzyścią dla form graficznych typu kropki czy paski, dzięki którym można poprawić proporcje wnętrza np. podwyższyć pomieszczenie poprzez zawieszenie zasłon z pionowymi pasami).


Article Tags:
Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

https://2006badukleague.com/altana-z-kuchnia-letnia-stworz-przydomowa-jadalnie/ https://bayareapowerclub.com/szary-zestaw-ogrodowy-jakie-meble-wybrac/ kb-direct.pl