Domowe alkotesty jednorazowe – czym są i jak działają?

Alkotesty jednorazowe to bardzo prosty produkt, za pomocą którego można wykonać badanie obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu można sprawdzić na przykład gotowość do jazdy samochodowej na przykład dzień po uczestnictwie w imprezie zakrapianej alkoholem. Wydalanie alkoholu jest różne i zależy od naszego organizmu, jedni są gotowi do drogi na drugi dzień po spożyciu alkoholu, inni w tym momencie nadal trzeźwieją. Zależy od od bardzo wielu czynników. Pamiętajmy, że jeśli nie jesteśmy pewni, co do swojego stanu trzeźwości to nie decydujmy się na prowadzenie auta.

Dopuszczalne normy

Przepisy prawa mówią o granicy 0,2‰ zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, po której przekroczeniu jesteśmy uznawani za osoby pod wpływem alkoholu. Gdy alkomat wykaże powyżej 0,5‰ według prawa jesteśmy nietrzeźwi. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że prowadząc pojazd po spożyciu alkoholu narażamy się na niebezpieczeństwo i utratę prawa jazdy.

Jak działa jednorazowy alkomat?

Alkomaty jednorazowe cieszą się bardzo dużą popularnością i można je kupić na przykład na stacji benzynowej. To szklane rurki, w której znajdują się kryształki. Substancja mierząca pod wpływem oparów alkoholowych zmienia kolor na czerwony bądź różowy. Intensywność zabarwienia kryształków świadczy o tym, czy w naszym organizmie jest jeszcze alkohol czy go nie ma. Wystarczy dmuchać przez około 10 sekund, po dwóch minutach można odczytać wynik. Taki alkomat jednorazowy to dobre rozwiązanie, jeśli spożywamy alkohol od czasu do czasu i nie chcemy inwestować w takie urządzenie. Alkotesty są oczywiście mniej precyzyjne, niż profesjonalne alkomaty i warto mieć to na uwadze.

Alkomat jednorazowy – o czym pamiętać?

Wybierając jednorazowy alkomat należy pamiętać o tym, że tylko jak kryształki są bezbarwne możemy mieć pewność, że nie mamy alkoholu we krwi, w innym wypadku należy zrezygnować z jazdy samochodem. Aby móc uzyskać najdokładniejszy wynik nie można w tym czasie żuć gumy, pić czy palić papierosów. Alkomaty policyjne są bardziej czułe i dokładne, dlatego pamiętajmy, żeby nie brać wyniku alkotestu jednorazowego za pewnik. Jeśli nie czujemy się na siłach prowadzić samochód, lepiej zostać w domu i poczekać aż na pewno wytrzeźwiejemy. Siadając do samochodu po alkoholu stwarzamy zagrożenie na drodze i jest ryzyko, że stracimy prawo jazdy.


Article Tags:
· ·
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

slnečníky na terasu veľké záhradné slnečníky https://2006badukleague.com/altana-z-kuchnia-letnia-stworz-przydomowa-jadalnie/