Dopasowanie poszczególnych elementów – kształt, kolor i rozmiar kostki brukowej

Dostępny na rynku asortyment prefabrykatów betonowych jest naprawdę zróżnicowany, a kostki brukowe mają szerokie zastosowanie. Klasyczne wzory nadają się do wyłożenia powierzchni przemysłowych ,czy użytkowych a uniwersalne wzory mogą stanowić uzupełnienie tak przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Użyteczność to jednak nie wszystko – liczy się również walor estetyczny. Dzięki rozwojowi w zakresie wzornictwa każdy budujący dom ma szansę na stworzenie ścieżki, podjazdu czy aranżacji ogrodowej w swoim stylu. Jednakże im większy wybór mamy, tym trudniej dokonać dobrej decyzji. Warto więc przed zakupem rozważyć kilka obiektywnych czynników, a dopiero potem wyruszyć na poszukiwania idealnie dopasowanej dla naszych potrzeb kostki brukowej.

Funkcjonalne…

Punktem wyjścia do naszych rozważań powinny być kwestie praktyczne. Do czego planujemy wykorzystywać powierzchnię? Czy będzie to narażony na większe obciążenia podjazd? Droga dojazdowa do domu? A może kilka ścieżek w ogrodzie i taras? W zależności o tego, jakie ma być przeznaczenie naszego projektu, należy dobrać adekwatną grubość kostki. Im bardziej powierzchnia będzie eksploatowana i narażona na wyjątkowo silny nacisk (kilkutonowego samochodu na przykład) tym większa grubość, od 6 -8 cm, musi cechować kostkę brukową. Warto sprawdzić też inny parametr, mianowicie grubość nawierzchni kostki – czyli jej warstwy ściernej (od 7 – 10 mm stanowi gwarancję, że produkt będzie bardziej wytrzymały). Nie bez znaczenia jest też wielkość kostki. Rozmiar materiału musi odpowiadać wielkości przestrzeni, którą planujemy wyłożyć. Zaoszczędzi nam to przycinania kolejnych kostek (oraz tym samym pozwoli uniknąć zbędnych kosztów).

…uzupełnienie przestrzeni

Oczywiście – tworząc własną, prywatną przestrzeń nie możemy pomijać również kwestii estetycznych. Dawniej betonowe obrzeża, kostki brukowe i inne części galanterii budowlanej nie kojarzyły się zbyt pozytywnie. Obecnie można powiedzieć, że brukowa kostka powraca do łask wśród konsumentów. Można bowiem wybierać z wielu wzorów, rozmiarów i kolorów, które sprawdzą się jako element każdej przestrzeni. Niekwestionowaną zaletą kostki jest również jej wytrzymałość oraz to, iż stosunkowo łatwo utrzymać ją w czystości i dobrej kondycji. Wybierając kolor, rozmiar i fakturę możemy oczywiście poradzić się profesjonalisty, jednak samemu też warto pamiętać o kilku kwestiach, które powinny decyzję ułatwić. Odcień kostki brukowej musi być dopasowany do otoczenia, jego charakteru. Natomiast popularne obecnie łączenie kolorów można oprzeć o zasady: łączenia ze sobą podobnych kolorów (ciepłych tonacji z ciepłymi, zimnych – z zimnymi), budowania kontrastów. Nie warto jednak tworzyć aranżacji z nadmiernej ilości kolorów – przestrzeń raczej na tym straci, niż zyska (a my raczej nie zostaniemy obwołani nowym Gaudim). Warto przy tym pamiętać, że to jak prezentuje się dany kolor zależy też od faktury kostki brukowej. To kolejny trudny wybór – spośród powierzchni gładkich, płukanych, pofałdowanych. A na tym nie koniec! Trzeba bowiem dobrać jeszcze kształt, a wybór tychże jest naprawdę spory, spośród bardziej tradycyjnych kwadratów, sześciokątów, czy prostokątów, po trapezy, fale, romby. Warto zwrócić uwagę, którym rodzajem kostki łatwiej jest np. formować zakręty, a które lepiej prezentują się na rozległych powierzchniach. Podsumowując – przy doborze kostki brukowej kwestie estetyczne i funkcjonalne przeplatają się ze sobą. Nie warto jednak decydować się na niepraktyczne rozwiązania tam, gdzie można postawić na prostotę. Dobrej jakości produkt zawsze będzie wyglądał dobrze – o ile oczywiście zadbamy o prawidłowe wykonanie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.pomtech.pl/praktyczne-porady.htm


Article Tags:
Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

http://mundopediu.com/upowaznienie-do-ubezpieczenia-samochodu-kto-moze-je-dostac/ artexint.com.pl http://tmfportal.org/kask-do-jazdy-konnej-zadbaj-o-swoje-bezpieczenstwo/