Fascynacje i inspiracje architektoniczne

Dzisiejszy styl panujący w architekturze na pewno nie jest nudny i jednolity. Można nawet powiedzieć, że jest to taki odświeżony eklektyzm na miarę XXI wieku i jego możliwości technologicznych. Łączy się przecież często w jednej budowli różne style. Naśladuje się różne estetyki, nadając im nowoczesną formę. Wybiera się jeden wzorzec i kopiuje go trochę na zasadzie zabawy, odmieniając jego oblicze.

Konstruktywizm i minimalizm

Awangardowe budynki nadal odwołują się do propozycji utrzymanych w duchu konstruktywizmu i minimalizmu. W pierwszej połowie XX wieku fascynowano się zupełnie nowymi konstrukcjami. Budowanie ewidentnie przyspieszyło. Zaczęto coraz częściej stosować belki stalowe (potem żelbetowe, czyli wiązki prętów stalowych zatopionych w betonie). W ten sposób powstawał szkielet, który w kilka miesięcy wypełniało się szkłem czy cegłą. Wcześniej takie rusztowania stawiano z kamieni, trwało to nawet kilkadziesiąt lat.
Obecnie nawiązuje się do estetycznych propozycji konstruktywizmu i minimalizmu, planując nie tylko dom, ale także ogród. Ma to być przestrzeń poniekąd uproszczona. Pozbawiona dekoracyjności i nadmiaru form (także roślinnych). Jej najważniejszą funkcją jest sprzyjanie wypoczynkowi. W takim miejscu doskonale sprawdzą się komfortowe meble ogrodowe Oltre.

Secesja

W XXI weku powraca się także do tego, co poprzedzało sam konstruktywizm, czyli do secesji. Nasza współczesność to przecież czasy wyborów i przeciwieństw. Nic dziwnego, że obok minimalistycznych domów i ogrodów, powstają także te ozdobne, fantazyjne, kreacyjne. Nawiązuje się do secesyjnych elementów dekoracyjnych jak na przykład metalowe ogrodzenia imitujące wijącą się roślinność. Łączy się poniekąd dom z ogrodem poprzez tworzenie jednej wyrafinowanej kompozycji.


Article Tags:
·
Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

https://gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe http://tmfportal.org/funkcjonalny-naroznik-do-ogrodu/ bayareapowerclub.com