Fizelina – niezbędnik w krawiectwie

Flizelina to jeden z tych elementów, bez których krawiectwo nie może się obejść. Sama flizelina jest bardzo potrzebna do wielu krawieckich projektów. Dziś na rynku znajdziemy klasyczną flizelinę oraz taką w wersji nowoczesnej, w wersji termoprzylepnej. Fizeliny są też bardzo pomocne, kiedy zależy nam np. na usztywnieniu torby czy kołnierzyka koszuli.

Jak powstaje flizelina?

Flizelina jest tworzywem, które powstaje w wyniku termicznego połączenia włókien syntetycznych (czasami również w wyniku ich sklejenia), a często też włókna syntetyczne wspomagane są za pomocą specjalnych nici. Zazwyczaj flizeliny odzieżowe (te używane w krawiectwie) dodatkowo pokrywane są specjalnymi masami termoplastycznymi (standardowo określanymi mianem kleju). Klej na flizelinę nanoszony jest w postaci punktowej lub proszkowej. Cechą charakterystyczną takiej formy flizeliny jest to, że nanoszona na nie klejowa masa ma niski poziom topliwości (ok. 100 stopni Celsjusza). Sam proces podklejania opiera się po prostu na wykorzystaniu różnicy topliwości masy termoplastycznej i zastosowanych włókien polipropylenowych i poli-eterosulfonowych.

Zastosowanie flizeliny

Flizelina doskonale sprawdza się podczas przygotowywania np. modeli krawieckich, ponieważ doskonale usztywniania ubrania. By jednak cały proces twórczy przebiegał pomyślnie, konieczne jest zastosowanie materiałów najwyższej jakości – odpowiedniej flizeliny. Flizelina jest wiec pomocna w każdym zakładzie krawieckim, a także podczas samodzielnie szytych ubrań w zaciszu domowym. Sprawdza się podczas szycia marynarek, żakietów, bluzek i innych ubrań, które wymagają nadania im odpowiedniego i eleganckiego kształtu. Co ciekawe, flizelina sprawdza się nie tylko w przemyśle modowym (nie tylko w zakładach krawieckich jako akcesorium krawieckie), bo jest ona również potrzebna np. w hafciarniach, ponieważ umożliwia wykonanie haftu o dobrej jakości. Co ważne, bez porządnego uprzedniego usztywnienia, delikatna tkanina, na której się haftuje zapewne się zmarszczy i powstaną niedopuszczalne tzw.„zaszczypy”.


Article Tags:
· ·
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

https://gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe lampy do ogrodu kule