Inteligentne domy – dawniej i dzisiaj

Inteligentne domy stają się coraz powszechniejszymi instalacjami w polskich mieszkaniach, domach czy w gabinetach. Faktem jest, że sprzyja temu nie tylko cena, ale i coraz szerszy wachlarz możliwości. Współcześnie domy inteligentne mogą nie tylko pomagać w tworzeniu scen świetlnych, ale i przygotowywać nam kawę czy dbać o nasze zdrowie. Jak to możliwe? Czym różnią się dawne instalacje od tych nowoczesnych?

Kable i czujniki

Współczesne domy inteligentne to systemy czujników oraz konieczność zarządzania nimi z wysokości telefonu komórkowego czy tabletu. Nie zawsze jednak tak było. Jeszcze 10-15 lat temu inteligentne domy tworzone były poprzez prowadzenie dziesiątek metrów kabli w ścianach. Taka sytuacja możliwa była w sytuacji, kiedy mieszkanie było w stanie surowym. W innych przypadkach wymagało to przede wszystkim kucia i ponownych remontów. Kable miały również inną wadę – kiedy nastąpiło zwarcie czy jakiekolwiek inne zniszczenie znowu konieczne było kucie i naprawianie. Obecnie inteligentny dom nie wymusza tak radykalnych zmian w strukturze mieszkania. Czujniki montowane są w ścianach, przez co nie ma konieczności tak wielkiej ingerencji. Czujniki mogą porozumiewać się ze sobą, jednak polecenia wychodzą wyłącznie z urządzenia posiadającego odpowiednią aplikację.

Dom w smartfonie

Zarządzanie inteligentnym domem możliwe jest poprzez aplikację – jest ona tworzona przez konkretnych producentów i jest produktem autorskim. Warto również dodać, że oferowane w Polsce systemy domów inteligentnych posiadają interfejs aplikacji w języku polskim, co znacznie ułatwia obsługę urządzenia.
Jakimi parametrami można zarządzać poprzez czujniki? Przede wszystkim jest to oświetlenie, ale także ogrzewanie, działanie rolet zewnętrznych, zamków centralnych, bram wjazdowych i wielu innych.


Article Categories:
Technologia

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

http://tmfportal.org/funkcjonalny-naroznik-do-ogrodu/ https://bhtm.org/kupujesz-uzywany-samochod-sprawdz-jego-wyposazenie-po-vin/ kb-direct.pl