Jack Russel terrier – wielka dusza w mniejszym ciele

Terriery zaliczają się do grupy psów myśliwskich. Jednakże rasę Jack Russel terrier rzadko wykorzystuje się w celach łowieckich (choć używano ich w charakterze norowców, rzadziej dzikarzy). Są szerzej znane głównie ze swojej uroczej aparycji, śnieżnobiałego futra (na którym dopuszcza się występowanie niewielkich znaczeń), a także niewielkich rozmiarów. Rasa Jack Russel terier ma korzenie brytyjskie. Co ciekawe, jako osobną odmianę terriera uznano ją formalnie dopiero w latach 90 ubiegłego wieku. Te małe, białe psy częściej można spotkać w miastach – choć np. w Irlandii pełnią one funkcję psów wiejskich, ich zadania sprowadzają się do tępienia gryzoni w obrębie domostw.
Poza niewielkimi rozmiarami i dość masywną sylwetką z krótkimi łapami, charakterystyczne dla Jack Russel terrierów są takie cechy jak wyjątkowa ruchliwość i żywiołowość. Psy tej rasy są przy tym niezwykle towarzyskie, wymagają jednak tego, by poświęcać im uwagę i zapewniać zajęcie oraz sporą dawkę ruchu. Terriery uwielbiają nie tylko biegać, ale też ścigać – czy to przedmioty, zabawki, a nawet mniejsze zwierzęta czy koty. Jak na swoją posturę prezentują one wysoki poziom waleczności. Trzeba uważać, by w wyniku złej socjalizacji nie przekształciła się ona w dominację. Małe psy także mogą mieć do niej skłonność.
Jack Russel terriery poza aktywnością cechuje też niezwykła ciekawość i… pomysłowość. Sprawia to, że możemy być świadkami różnych dziwnych sytuacji sprowokowanych przez naszego pupila. Oczywiście taka kreatywność świadczy o wysokiej inteligencji, warto jednak pamiętać, by ustalić pewne reguły zachowania. Bez nich nasz pies może okazać się nie do opanowania – mimo niewielkich rozmiarów. Terriery Jack Russel dość szybko wpadają w ekscytację – przy socjalizacji konieczna jest więc cierpliwość i konsekwencja. Co istotne, psy sprawdzają się zarówno jako towarzysze dla osób dorosłych, jak i dzieci. Mimo niewielkiej masy oraz wzrostu psy wyróżniają się też odwagą. Niestety, nie każdemu będzie odpowiadać natomiast fakt, iż Jack Russel Terriery często są szczekliwe – zwłaszcza podczas zabawy, czy kiedy grozi im (bądź właścicielowi) niebezpieczeństwo.
Jeśli chodzi o pielęgnację psa, to jak u każdego niewielkiego psa konieczne jest codzienne czyszczenie zębów (ryzyko wystąpienia kamienia i konsekwencji związanych z jego przerostem jest bowiem większe), szczotkowanie, a w przypadku szorstkowłosych terrierów – regularne trymowanie. Oczywiście ilość karmy oraz jej rodzaj powinny odpowiadać potrzebom naszego terriera. Małe psy często przejawiają tendencje do nadwagi – możemy temu jednak zapobiec zapewniając naszemu ruchliwemu czworonogowi udział w licznych zabawach oraz spacerach. Pamiętajmy, że Jack Russel terriery uwielbiają się bawić, zarówno z opiekunem, jak i innymi psami. Wykorzystując tę cechę do tresury można osiągnąć naprawdę dobre efekty. Kupując Jack Russel terriera trzeba mieć jednak przede wszystkim na uwadze, że ten mały pies, mimo wyglądu maskotki, nie jest zabawką. Wymaga odpowiedzialnej opieki i tresury, bowiem w niewielkim ciałku czai się ogromny charakter.
Więcej: http://www.royal-canin.pl/jackrussell


Article Tags:
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts