Jak dbać o wątrobę – w prostych krokach

Wątroba to największy narząd w naszym organizmie. Pracuje niemal nieustannie, pełniąc szereg zadań. Jest zbudowana z kilku tysięcy hepatocytów, które są odpowiedzialne m.in. za odtruwanie organizmu z toksyn endogennych (produkty uboczne przemiany materii), jak i egzogennych (znajdujących się w pożywieniu i nie tylko). Wątroba jest w stanie oczyścić aż do 1,5 litra krwi – i to na minutę. Ponad to hepatocyty dokonują przemiany składników odżywczych – makroelementów, jak białka, węglowodany i tłuszcze – tak, by były one lepiej przyswajane przez organizm. Wątroba produkuje żółć – wspomagającą procesy trawienne, ale też heparynę – będącą jednym z czynników odpowiadających za krzepliwość krwi. Nie można zapominać też o roli magazynującej, jaką pełni ten organ. To w wątrobie znajdują się zapasy witamin (A, D, B12) oraz żelaza, ponad to dzięki temu narządowi we krwi glukoza utrzymuje poziom stały. Dlatego nie powinno się doprowadzać do dodatkowego obciążania wątroby, a co za tym idzie – warto przyswoić sobie pewne podstawy. W skondensowanej formie mogą to być główne 4 wskazówki, jak dbać o wątrobę. Zasady te odwołują się głównie do dietetyki.

Wątroba – 4 wskazówki, jak o nią dbać.

Przede wszystkim…
…konieczne jest zwrócenie uwagi na to, co spożywamy jako pozornie „wartościowe posiłki”. Warto dbać nie tylko o ilość kalorii w daniach, ale też o ich składniki oraz sposób przyrządzenia. Zdecydowanie destrukcyjne są dla wątroby duże ilości tłuszczu, szczególnie zwierzęcego, smażone mięsa, a także potrawy typu „street food” czy „fast food” tak lubiane przez społeczeństwa żyjące w ciągłym pośpiechu i stresie. Zamiast ciągłego stołowania się na mieście warto przygotowywać posiłki w domu – choćby dzień wcześniej, a także jadać codziennie co najmniej jeden owoc cytrusowy (bogaty zarówno w witaminę C, jak i kwas foliowy). Dobrze jest też pamiętać o włączeniu do jadłospisu pełnoziarnistego pieczywa, znacznych ilości warzyw oraz ryb (szczególnie tych obfitujących w kwasy omega 3 i omega 6, jak łososie czy makrele).
Poza tym…
…skoro już poruszyliśmy temat prawidłowego odżywiania, warto przypomnieć, że nadmierna tusza może zabijać. I to dosłownie. Utrzymywanie masy ciała na poziomie znacznej nadwagi czy wręcz otyłości prowadzi do kłopotów z funkcjonowaniem wątroby. W jej komórkach odkładany jest wtedy tłuszcz, który prowadzi do marskości czy zapalenia równie skutecznie, co hektolitry alkoholu. Dbanie o prawidłową masę ciała stanowi zatem nie tylko estetyczną, ale i zdrowotną wskazówkę. Aktywność fizyczna może nie tylko poprawić naszą kondycję, ale i nastrój. I to znacznie lepiej niż czekolada, która nawiasem mówiąc zawiera szkodliwe dla wątroby kwasy tłuszczowe.
Warto również…
…ograniczyć spożycie napojów alkoholowych. Wedle danych zatwierdzonych przez WHO normą dla mężczyzny jest 1 gram czystego alkoholu na 1 kg masy ciała, natomiast dla pań – dawki te jeszcze maleją. Tymczasem hołdując niejako kulturze słowiańskiej Polacy konsumują stanowczo za dużo wysokoprocentowych trunków. Może to prowadzić do poważnego przeciążenia wątroby, a w konsekwencji do rozwoju wielu chorób, w tym marskości wątroby nierzadko kończącej się śmiercią.
Na zakończenie…
…należy dodać, że nie tylko określony rodzaj pokarmów czy napojów szkodzi naszej wątrobie. Destrukcyjnie na ten oddział oddziałuje również nadmierne użytkowanie wszelkiego rodzaju leków przeciwbólowych. Mimo uśmierzania bólu – głowy, stawów, menstruacyjno-pochodnych – takie farmaceutyki nie pozostają bez wpływu na organy wewnętrzne, w szczególności wątrobę. Stąd, nie warto stosować nadmiaru owych specyfików, zwłaszcza w połączeniu z alkoholowymi napojami, co również się zdarza. Dotyczy to w szczególności tak powszechnego leku, jak paracetamol.
Niestety – jedynie 1/4 obywateli naszego kraju (dodatkowo tylko tych, którzy uczestniczyli w statystycznym badaniu, toteż wyniki mogą być nazbyt optymistyczne) przyznaje, że w jakiś sposób troszczy się o ten organ. Tymczasem większa uwaga poświęcona wątrobie – i 4 wskazówkom, jak o nią dbać, wcale nie należą do skomplikowanych ani trudnych. Wystarczy chcieć. Wątroba wymaga naszej stałej troski. Bagatelizowane dolegliwości z nią związane mogą prowadzić do pojawienia się poważnych schorzeń. Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka i ocena stanu zdrowia. Z pomocą przychodzi tu Test Obciążeń Organizmu, który pozwala na poznanie stopnia obciążenia organizmu szkodliwymi substancjami (m.in. toksynami) oraz umożliwia ocenę stanu narządów wewnętrznych. Dzięki zdobyciu takiej wiedzy możliwe jest dobranie kuracji, która pomoże w oczyszczeniu wątroby z toksyn oraz wzmocni siły witalne organizmu.
więcej: http://zdrowiedza.pl/watroba-4-wskazowki-jak-o-nia-dbac/


Article Tags:
Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

https://gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe lampy do ogrodu kule