Jak wygląda praca w opiece nad osobą starszą?

Nasze społeczeństwo starzeje się, co skutkuje rosnącym zapotrzebowaniem na opiekunów i opiekunki osób starszych zarówno w Polsce jak i na zachodzie Europy. Wiele osób widzi dla siebie możliwość aktywizacji zawodowej właśnie w charakterze opiekuna osoby starszej i nie boją się oni wyjazdu za granicę, a nawet wiążą to z wyższymi zarobkami od tych, jakie mogliby uzyskać pracując w kraju. Często jednak panuje przekonanie, że taka praca praktycznie nie zakłada czasu wolnego i jest zajęciem, które trzeba wykonywać na okrągło. Interesując się tym tematem warto jednak uświadomić sobie, że tak nie jest i że naprawdę można się w takim zawodzie spełnić racjonalnie planując czas na pracę i czas na odpoczynek.

 

Jak to wygląda w praktyce?

Oczywiście, opiekun osoby starszej dostaje pod opiekę różnego rodzaju pacjentów, niejednokrotnie są to osoby bardzo chore, które wymagają opieki całodobowej. To nie oznacza jednak, że osoba opiekująca się seniorem ma być dla niego dostępna przez całą dobę. Wyjeżdżając do pracy w charakterze opiekuna osoby starszej lub też podejmując taką pracę w kraju zawsze rozpoczyna się od ustalenia zasad świadczenia pracy i te warunki są także regulowane przez prawo. Między innymi dotyczy to czasu wolnego i czasu na odpoczynek dla osoby zatrudnionej. Godziny wolne od pracy są więc gwarantowane, a w przypadku wielu ofert zatrudnienia można liczyć na przykład na wolne weekendy. Najczęściej dzieje się tak w przypadku, kiedy to rodzina osoby starszej przejmuje nad nią opiekę w weekend, co nie jest wcale rzadką praktyką.

 

Oczywiście, w przypadku niektórych chorych być może niezbędne będzie wstawanie w nocy po to, aby pomóc podopiecznemu, nie oznacza to jednak świadczenia pomocy przez całą noc. Istnieje także możliwość, aby raz lub dwa razy w tygodniu ktoś inny przejął opiekę nad seniorem, a może to być na przykład w formie wcześniej umówionego zastępstwa. Zawsze jest więc jakieś wyjście z sytuacji tak, aby mieć czas dla siebie, czas na odpoczynek i relaks. Nie warto wiec wierzyć tym osobom, które twierdzą, że opieka nad seniorem jest zajęciem, które pochłania absolutnie cały posiadany przez nas czas.

 

Zaangażowanie i empatia są kluczowe

Dodatkowo, nie trzeba oczywiście mieć w sobie pewne powołanie do tego, aby opiekować się drugą osobą i wykazać współczucie, szczególnie jeśli jest to osoba chora. Jeśli jednak wydaje się nam, że sprawdzimy się w roli opiekuna – na pewno warto spróbować i wykorzystać szansę na nową, dobrze płatną pracę z możliwością wyjazdu do całkiem nowego miejsca.

 

Autorem artykułu jest firma prosenior oferująca pracę dla opiekunek. Szczegłowe informacje znajdziesz na stronie – http://prosenior.pl/praca-jako-opiekunka/


Article Tags:
·
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe lampy do ogrodu kule