Jak zachęcić dziecko do regularnego szczotkowania zębów?

Niejeden rodzin wie, jak trudno jest zachęcić dziecko do regularnego szczotkowania zębów. Zazwyczaj opiekunowie poddają się, widząc niechęć dziecka – to olbrzymi błąd. Regularne szczotkowanie zębów mlecznych ma kluczowe znaczenie w dalszym rozwoju zębów oraz tego, jak zęby maluchów wyglądać będą w przyszłości. Jakie metody stosować, aby dziecko w wieku przedszkolnym zrozumiało konieczność regularnej pielęgnacji zębów?

Jak zacząć?

Podstawą jest rozmowa i zastosowanie języka i zwrotów, które będą dla dziecka zrozumiałe. Obecnie rodzice maja do dyspozycji wiele dodatkowych narzędzi, dzięki którym dziecko z pewnością bardziej zainteresuje się tym problemem. Są to przede wszystkim liczne animacje edukacyjne (do znalezienia w Internecie), ale również książki, programy telewizyjne, kolorowanki czy nawet interaktywne gry dla maluchów. Niezwykle istotne jest wytłumaczenie dziecku, że codzienna higiena istotna jest dla jego zdrowia. W innym przypadku konieczne będzie leczenie.

Przede wszystkim: nie strasz!

Błędem często popełnianym przez rodziców jest straszenie dziecka stomatologiem. Wywołując strach w tak młodym wieku najwięcej problemów wyrządzimy… samym sobie! Straszone dentystą dziecko nie będzie chciało iść do stomatologa nawet na przegląd. Skupmy się więc na nieestetycznym wyglądzie oraz tym, że zęby mogą boleć.

Wizyty adaptacyjne w gabinetach stomatologicznych

Coraz więcej poradni stomatologicznych oferuje młodym pacjentom tak zwane wizyty adaptacyjne. Podczas ich trwania maluch zaznajamiany jest z samym gabinetem i pracą lekarza. Zazwyczaj przy takich okazjach w gabinetach pojawiają się liczne plansze i książeczki, dzięki którym lekarz może wytłumaczyć dziecku mechanizm powstawania próchnicy i proces leczenia. Wszystko po to, by dziecko pozytywnie kojarzyło wizytę u dentysty.
Więcej informacji o stomatologii dla najmłodszych znajdziesz na stronie b-med.com.pl.


Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts