Jaką formę opodatkowania powinny wybrać firmy budowlane?

Osoby, które chcą oferować usługi budowlane opolskie przed założeniem firmy muszą oczywiście zdecydować się na odpowiednią formę opodatkowania. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, z którego rozwiązania warto skorzystać, aby zaoszczędzić najwięcej pieniędzy.

Ryczałt

W Polsce większość firmy budowlanych decyduje się oczywiście na ryczałt. Jest to dość uproszczona forma, w której to podatek rozliczany jest wyłącznie od dochodów. Jedyną wadą jest tak naprawdę to, że koszty prowadzenia działalności gospodarczej nie są brane pod uwagę. Jeżeli chodzi o stawkę podatku za usługi budowlane opolskie, to jest ona stała i obecnie wynosi 5,5%.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jak wspomniano powyżej jest bardzo prostym rozwiązaniem i jest to najlepszy wybór dla osób, które nie generują wysokich kosztów związanych bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą. Warto jednak wspomnieć o tym, że przy ryczałcie niestety nie można skorzystać z wielu ulg podatkowych. Przy ryczałcie nie ma również możliwości rozliczania się wspólnie ze swoim małżonkiem.

Podatek liniowy

Firmy, które chcą oferować usługi budowlane opolskie mogą zdecydować się również na podatek liniowe. Jest to idealny wybór przede wszystkim dla tych przedsiębiorców, których obroty są na tyle duże, że przy skali podatkowej musieliby zapłacić wyższy podatek (po przekroczeniu drugiego progu podatkowego).

Przy podatku liniowym jak sama nazwa wskazuje stawka podatku jest zawsze taka sama. Bez względu na zarobki zawsze płacimy 19% podatek dochodowy. Przy podatku liniowym można odliczać od przychodu koszty ich uzyskania, dzięki czemu można znacząco obniżyć podatek dochodowy. Warto wspomnieć również i o tym, że przy podatku liniowym również nie można skorzystać z ulg podatkowych i nie można także rozliczać się wspólnie ze swoim małżonkiem.

Zasady ogólne

Firmy budowlane, które chcą skorzystać z ulg podatkowych powinny zdecydować się na zasady ogólne. Przy rozliczaniu się na zasadach ogólnych korzysta się ze skali podatkowej. W dzisiejszych czasach funkcjonują dwa progi podatkowe. Firmy budowlane, które w przeciągu roku uzyskują dochód mniejszy niż 85 528 zł płacą podatek 18%.

Firmy budowlane, które przekraczają kwotę 85 528 zł zobowiązane są do opłacenia wyższego podatku od nadwyżki. Drugi próg podatkowy wynosi obecnie 32%. Przy rozliczaniu się według skali podatkowej można skorzystać również z kwoty wolnej od podatku i wszelkich ulg podatkowych. Przy zasadach ogólnych można także rozliczać się ze swoim małżonkiem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://ksetra.pl/ – usługi budowlane Opolskie


Article Tags:
·
Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts