Jakie monety sprzedamy w skupie monet?

Kolekcjonowanie monet jest bardzo popularnym zajęciem na całym świecie. Są one zbierane zarówno przez hobbystów, którzy chcą poszczycić się posiadaniem bogatych kolekcji, jak i przez inwestorów, którym zależy na tym, by móc sprzedać zakupione przez siebie monety z wysokim zyskiem. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdą monetę uda nam się sprzedać w skupie monet.

Monety rzadkie

Największe zainteresowanie zarówno wśród kolekcjonerów, jak i wśród inwestorów alternatywnych, budzą monety rzadkie, których nakład był bardzo niski. Wśród nich prym wiodą oczywiście monety polskie, które przyjmuje każdy skup monet w kraju, jednak nie oznacza to, że żaden z tego typu punktów nie zainteresuje się rzadkimi monetami z innych krajów.
W cenie są przede wszystkim stare monety z państw takich jak: Austria, Prusy, Litwa, Hiszpania, Niderlandy czy Włochy. Z zyskiem można jednak sprzedać także numizmaty pochodzące ze Skandynawii, Ameryki Północnej i Południowej oraz z Dalekiego Wschodu. Należy jednak zaznaczyć, że nie każdy skup monet będzie chciał je przyjąć – zwykle na krok taki zdecydują się jedynie duże, renomowane placówki (na przykład http://www.coinart.pl/).

Monety z czasów PRL-u

Mimo że w naszych domach zalegają setki monet pochodzących z czasów Polski Ludowej, nie mają one żadnej wartości kolekcjonerskiej. Obecnie nie uda nam się więc sprzedać ich w żadnym antykwariacie numizmatycznym. Wartość tych pieniędzy jest więc jedynie sentymentalna – dla inwestorów są one jedynie bezwartościowymi kawałkami metalu.
Warto jednak podkreślić, że nie oznacza to, że monety te można wyrzucić. Można je pozostawić dla przyszłych pokoleń, gdyż wartość tychże egzemplarzy znacznie wzrośnie za 100 czy 200 lat. Mogą one więc stanowić inwestycję długoterminową.

Monety bulionowe

Wartości kolekcjonerskiej nie przedstawiają też monety bulionowe. Ich nakład jest bowiem zależny od popytu, a wartość zależy od wartości kruszcu, z którego zostały one wykonane. Zwykle wybija się je ze złota, srebra i platyny – materiały te można później wykorzystać do przetopienia bądź sprzedać monety i zarobić na wyższym kursie kruszcu.
Należy też zaznaczyć, że numizmaty bulionowe nie mają określonego nominału, przez co nie mogą być one wprowadzane do obrotu, tak jak inne pieniądze.

Również banknoty

Co ważne, w skupie można zarobić nie tylko na samych monetach, ale również na banknotach. W cenie są przede wszystkim stare banknoty zagraniczne, a także pieniądze pochodzące z krajów zachodnioeuropejskich.
Polskie banknoty rzadko są interesujące dla kolekcjonerów, gdyż do obecnej chwili zachowały się niemalże jedynie banknoty pochodzące z czasów komunizmu, a te, jak już wiadomo, nie przedstawiają większej wartości.
Należy pamiętać, że inwestowania w monety trzeba się uczyć. Wymaga ono ogromnej wiedzy, wyczucia i umiejętności rozpoznawania falsyfikatów. Oznacza to, że nie każdemu uda się zarabiać na skupie i sprzedaży pieniędzy o charakterze kolekcjonerskim. Jest to bowiem forma inwestowania przeznaczona dla nielicznych, którzy poświęcą odpowiednio dużo czasu na naukę.


Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts