Karmienie piersią w różnych kulturach

Karmienie piersią już od starożytności uważane było za niewzykle ważną i intymną czynność. Było gloryfikowane do tego stopnia, że stawało się motywem przewodnim dla wielu artystów – malarzy czy rzeźbiarzy. Do dziś mleko matki uznawane jest za najbardziej wartościowy pokarm dla niemowlęcia. Czy jest coś, czego o karmieniu piersią możemy nauczyć się od innych kultur?

Karmienia piersią w starożytnych kulturach

W kutlurach martialchalnych, na przykład w starożytnym Egipcie, karmienie piersią odgrywało niezwykle ważną rolę. Do dziś zachowały się posągi przedstawiające kobiety karmiące piersią swoje dzieci. Karmienie piersią było w tej kulturze bardzo popularne. Mleko matki określane było nie tylko jako pokarm, ale też jako lekarstwo. Co ciekawe, w kulturze starożytnego Egiptu odnaleźć można informacje na temat tego, jak karmić piersią oraz jak pobudzić laktację.
Karmienie niemowlaka w starożytnej Grecji i w starożytnym Rzymie.
W przeciwieństwie do starożytnego Egiptu, w Grecji i w Rzymie karmienie piersią nie pełniło aż tak ważnej roli. Tutaj nie odnajdziemy aż tylu dzieł ówczesnych artystów ukazujących karmiące matki. Ulubionym tematem rzeźbiarzy byli za to bogowie karmieni przez zwierzęta. Badacze zgodnie twierdzą, iż co prawda żywienie niemowląt odbywało się za pomocą karmienia piersią, jednak nie miało to tak wysokiej rangi jak w kulturach martialchalnych. W przeciwieństwie do starożytnego Egiptu, w Grecji i w Rzymie bardzo popularna była instytucja mamki. W starożytnych kulturach dzieci karmione były w ten sposób do ukończenia 2-3 roku życia, mimo iż zalecanym czasem karmienia niemowlęcia piersią było 6 miesięcy.
Nie odnajdziemy też przedstwień karmiących matek w sztuce islamu. Jednak, co ciekawe, również w Koranie odnaleźć możemy zalecenia co do długości karmienia dziecka piersią. Święta księga Muzułmanów nakazuje kobiecie karmić dziecko w ten sposób do momentu, aż nie ukończy ono dwóch lat.

Tradycje plemion indiańskich – czego możemy się od nich nauczyć?

Wiele o karmieniu piersią możemy nauczyć się od plemion silnie związanych z naturą, na przykład od Indian z plemienia Yequana. Na początku dziecko noszone jest przez matkę w chuście, kiedy ta wykonuje swoje codzienne obowiązki. Kiedy maluch nauczy sie już chodzić, przebywa blisko matki i może w każdej chwili podejśc do niej. W tej kulturze dzieci karmione piersią są wtedy, kiedy chcą i tak długo, jak tylko tego potrzebują. Indianie z plemienia Yequana uważają to za bardzo naturalne działanie.

Czy Europa wreszcie wraca do korzeni?

Wśród Europejczyków coraz większą popularność zyskuje karmienie piersią, wypierając tak dobrze znaną butelkę. Dlaczego? Może zaczynamy doceniać bliskość wynikającą z takiego kontaktu matki z dzieckiem? A może przekonujemy się, że mleko matki to naprawdę najbardziej naturalny pokarm, jaki może otrzymać niemowlę? Jakkolwiek odpowiemy na te pytania, jedno jest pewne – nic nie może zastąpić niemowlakowi naturalnego mleka matki.
Więcej: http://medelapolska.pl/rytualy-karmienia-piersia-w-roznych-kulturach/


Article Tags:
·
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe lampy do ogrodu kule