Kiedy montujemy owalny wkład kominowy?

Jednym z czynników wpływających na bezpieczeństwo urządzeń grzewczych jest stosowanie ich zgodnie z zasadami i zaleceniami producenta. Właśnie dlatego dobrze wiedzieć, co tak właściwie w rurach kominowych piszczy.

Wkład kominowy owalny – kiedy stosujemy?

Przez określenie wkład owalny rozumie się wkład o prześwicie rurowym o owalnym kształcie. Takie rozwiązanie stosuje się w przypadku, gdy przekrój naszego komina jest niewystarczający do mocy posiadanego przez nas urządzenia grzewczego.

wkład kominowy owalny - rura

rura kominowa owalna, źródło zdjęcia: wklad-kominowy.pl


Sytuacja taka ma najczęściej miejsce, gdy posiadany przez nas komin jest kominem starego typu o przekroju prostokątnym. Zastosowanie wkładu owalnego pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni prześwitu kominowego, a w efekcie pozwala na wykorzystanie urządzeń grzewczych o większej mocy niż w przypadku gdybyśmy zamontowali w tym samym kominie wkład okrągły.
Równocześnie zastosowanie wkładu owalnego pozwala nam na uniknięcie kosztownego i problematycznego frezowania komina.

Wkład owalny żaroodporny czy kwasoodporny?

Oczywiście przy wyborze wkładu owalnego jak najbardziej obowiązują nas zasada dopasowywania rodzaju stali do typu posiadanego przez nas urządzenia grzewczego.
Wkłady żaroodporne wykorzystuje się w kominach, którymi wydostawać się na zewnątrz będą spaliny wysokotemperaturowe, a więc w przypadku urządzeń grzewczych opalanych paliwami stałymi. Natomiast wkłady kwasoodporne znajdują zastosowanie przy wytwarzaniu niskotemperaturowych i mokrych spalin, które są efektem pracy urządzeń opalanych gazem lub olejem.
Źródło: Kiedy stosujemy w kominie wkład owalny?


Article Tags:
· ·
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts