Kiedy najlepiej nawozić iglaki?

Iglaki na stałe wpisały się w nasz krajobraz. Stanowią znakomitą dekorację ogrodu, chętnie formujemy z nich także żywopłoty. Rośliny iglaste wymagają całorocznego nawożenia, jednak metody ich pielęgnacji zmieniają się wraz z porami roku. Warto zatem poznać najlepsze metody ich zasilania.

Wiosenne nawożenie

Rośliny iglaste zasilane nawozić możemy wiosną, jesienią oraz w trakcie sezonu, czyli latem. W każdym sezonie iglaki powinny być zasilanie przynajmniej dwukrotnie. Pielęgnację wiosenną możemy rozpocząć już w kwietniu, natomiast najpóźniejszym terminem pierwszego wiosennego nawożenia jest początek maja. W tym okresie rośliny powinny otrzymać odpowiednią dawkę azotu, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu iglaków. Na rynku dostępne są preparaty i nawozy azotowe, zawierające dodatkowo niezbędną dawkę mikro i makroelementów. Warto sięgnąć po środki długodziałające, które składniki odżywcze uwalniają nawet przez 3 miesiące. W okresie wiosennym wystarczające będzie jednorazowe użycie takiego preparatu.

Pielęgnacja w okresie letnim

W czasie lata iglaki nawozić możemy preparatami, których używaliśmy wiosną. Należy jednak pamiętać, iż środkami azotowymi iglaki zasilać możemy najpóźniej do połowy kwietnia. W późniejszym okresie nie jest wskazany intensywny wzrost pędów, bowiem nie zdąża się one przygotować na nadejście zimy. W czasie lata warto sięgnąć opryskiwać rośliny preparatami, które wnikają przez igły. Bardzo ważne jest także regularne podlewanie.

Przygotowanie iglaków do zimy

Kolejne zasilenie iglaków powinno odbyć się jesienią – rozpocząć możemy je już pod koniec sierpnia. Ostatecznym terminem nawożenia jest z kolei początek października. W tym czasie stosować powinniśmy preparaty na bazie potasu i fosforu. Tego typu środki ochrony roślin możemy kupić tutaj. Nie należy natomiast stosować środków azotowych, których używaliśmy wiosną. Dzięki działaniu potasu rośliny będą odporniejsze na działanie niskich temperatur, nie powinien zaszkodzić im także mroźny i suchy wiatr. Fosfor ma natomiast duży wpływ na system korzeniowy, wspomaga także drewnienie pędów. Warto sięgnąć po środki, które zawierają także magnez, żelazo, mangan – dzięki takim makroelementom rośliny w trakcie zimy będą odpowiednio wspomagane i nie stracą igieł. Stosując tego typu preparaty należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących dawkowania. Zasilenie zbyt dużą ilością nawozu może skutkować zasoleniem podłoża, które negatywnie wpłynie na rośliny i może spowodować znaczne szkody.


Article Tags:
·
Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

https://gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe lampy do ogrodu kule