Kiedy potrzebny jest psycholog, czyli psychoterapia lekiem na wiele schorzeń

Psychoterapia jest techniką leczenia niemal wszystkich problemów i zaburzeń, które swoje przyczyny mają w ludzkiej psychice. Pozwala na uzyskanie zadowalających efektów w krótkim czasie. Korzystają z niej osoby młode i starsze, bez względu na ich wiek czy płeć. W zależności od doskwierających problemów, terapia odbywa się indywidualnie, w parach lub w większych grupach.
Dla kogo psychoterapia?
Wdraża się ją u pacjentów jako leczenie lub wsparcie terapii w przypadku schorzeń indywidualnych, takich jak: depresja dwubiegunowa, depresja poporodowa, reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia osobowości lub nastroju, w leczeniu bezsenności i trudności z zasypianiem, przy anoreksji, bulimii, stanach lękowych, atakach paniki, fobiach, zaburzeniach nastroju i depresji, przy problemach z komunikacją, problemach seksualnych, a także nerwicach.
Psychoterapia pomaga także, kiedy pacjent cierpi na problemy o podłożu rodzinnym. U dzieci podlegają terapii tiki, jąkanie, zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja czy bulimia, moczenie się, zaburzenia w komunikacji, ADHD, zaburzenia zachowania opozycyjno-buntownicze. Leczeniu poddają się też osoby, które borykają się z problemem alkoholu w rodzinie oraz w leczeniu uzależnień.
Problemy podlegające psychoterapii związane są również często ze sferą zawodową pacjenta. Poddają się jej osoby dotknięte mobbingiem, pracoholizmem, wypaleniem zawodowym, bezrobociem czy uzależnione od alkoholu. Psychologowie prowadzą także matki, które nie radzą sobie z połączeniem pracy z macierzyństwem, osoby, które przeszły na emeryturę lub te, które cierpią na zaburzenia snu, źle reagują na stres i mają problemy z adaptacją w nowym miejscu. Do psychologa można zwrócić się także, kiedy zauważy się u siebie ataki paniki, zaburzenia nastroju – nerwicę lub depresję, zaburzenia w komunikacji czy zaburzenia somatyczne.

Jaki jest cel terapii?

Psychoterapia zastosowana u osób cierpiących na problemy i zaburzenia psychiczne doprowadza do poprawy jakości życia oraz umożliwia normalne, niezachwiane niczym funkcjonowanie w społeczeństwie.
Skuteczność metody zależy od indywidualnego podejścia zarówno pacjenta jak i lekarza psychologa lub psychoterapeuty. Ważne jest pozytywne nastawienie na uzyskanie dobrych skutków terapii, liczy się jednak również odpowiednie dopasowanie metody oraz sposobu terapii do schorzeń, na które cierpi pacjent oraz profesjonalizm lekarza. Dobra relacja z psychologiem jest podstawą skutecznego leczenia.

Jaki rodzaj leczenia wybrać?

W metodzie psychoterapii wyróżnia się kilka głównych typów szkół. Wykorzystywane przez nie sposoby leczenia różnią się nieco od siebie.
* podejście behawioralne – zakłada zmianę złych nawyków i niepoprawnego zachowania.
* podejście psychodynamiczne – skupia się na przeszłości pacjenta i ukrytych w niej konfliktach.
* podejście poznawcze – polega na zmianie myślenia podejścia do pewnych zdarzeń oraz niepoprawnych przekonań.
* podejście egzystencjalno-humanistyczne – opiera się na rozwijaniu w człowieku samorealizacji, wartości i rozwoju psychicznym.
Wspólną cechą wszystkich nurtów psychoterapii jest skupienie się na kontakcie międzyludzkim. Leczenie farmakologiczne bywa dodatkiem do terapii, nie jest natomiast jego podstawą.
Źródło: Psycholog-Radom


Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

parasole tarasowe oświetlenie led lampa solarna tarasowa ogrodowy parasol