Kilka słów o fotowoltaice

Fotowoltaika to ostatnio dość modny temat. Jej rosnąca popularność spowodowana jest upowszechnieniem się i większą dostępnością rozwiązań ekologicznych, ale przede wszystkim tym, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił w tym roku program dofinansowania mikroinstalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Mowa tu rzecz jasna o programie „Prosument”.

Właśnie ze względu na oferowane przez NGOŚiGW warto zainteresować się tematem fotowoltaki.

Fotowoltaika – czym jest?

Portal ekofachowcy.pl opublikował jakiś czas temu na swoim youtube’owym kanale film, który w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnia, na jakiej zasadzie działają panele fotowoltaiczne. Można go zobaczyć poniżej. Jeśli jednak nie przepadacie za oglądaniem filmów, a chcecie się dowiedzieć co nieco o zasadzie działania paneli fotowoltaicznych, przeczytajcie następną część naszego tekstu.

Zasada działania paneli fotowoltaicznych

Działanie systemów fotowoltaicznych opiera się na zjawisku fotowoltaicznym. Natomiast podstawą zjawiska fotowoltaicznego jest powstawanie (pod wpływem promieniowania świetlnego) siły elektromotorycznej w ciele stałym. Po raz pierwszy zostało zaobserwowane w 1839 roku przez Aleksandra Edmunda Becquerela.
Jeśli chodzi o bardziej współczesne zastosowanie praktyczne tego zjawiska, to, mówiąc najprościej, panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną najpierw na prąd stały, a następnie na prąd zmienny (to ostatnie odbywa się za pomocą stanowiących część systemu fotowoltaicznych inwerterów).
 
Wszystkie dodatkowe informacje i ciekawą infografikę prezentującą zalety płynące z montażu paneli fotowoltaicznych (a przy okazji tylko obalającą  wciąż mocno rozpowszechnione mity związane z energią słoneczną) można znaleźć na portalu ekofachowcy.pl.


Article Tags:
· ·
Article Categories:
Technologia

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts