Komórka daje prawo do ulgi na Internet

technologiaOsoby, które korzystają z Internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego (post-paid i pre-paid) mają na to fakturę VAT, mogą skorzystać z ulgi podatkowej i odliczyć poniesione wydatki, pisze Rzeczpospolita w dodatku Prawo.

Do niedawna niektóre organy podatkowe przyznawały więc prawo do korzystania z tej ulgi jedynie tym, którzy mają dostęp do Internetu za pośrednictwem telefonu stacjonarnego lub kablówki w domu lub mieszkaniu, czytamy w dzienniku. Innego zdania jest jednak Ministerstwo Finansów. „Odliczenie to obejmuje także wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu korzystania z Internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego” – napisało ministerstwo w odpowiedzi na pytania „Rz”, czy korzystanie z Internetu przez telefon komórkowy również uprawnia do odpisania wydatków. „Należy jednak pamiętać że w myśl ust. 7 pkt 1 w art. 26 ustawy, odliczeniu w ramach omawianej ulgi podlegają wyłącznie wydatki udokumentowane fakturą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem tylko gdy podatnik ma fakturę VAT dokumentującą poniesienie wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet, może skorzystać z przedmiotowego odliczenia” – przypomina dalej ministerstwo.
Zdaniem Rzeczpospolitej oznacza to, że z ulgi tej mogą korzystać zarówno ci, którzy z bezprzewodowego dostępu do Internetu korzystają przez komórkę opłacaną abonamentem (tzw. klienci rynku post-paid), jak i ci, którzy kupują karty zdrapki (tzw. karty pre-paid), jeśli mają faktury VAT potwierdzające ten wydatek.
Warunki korzystania z odliczenia określa art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i dotyczy ulgi popularnie zwanej ulgą na Internet (art. 26 ust. 1 pkt 6a).


Article Tags:
· ·
Article Categories:
Technologia

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts