Konstrukcje żelbetowe i prefabrykaty z betonu

Współczesne budownictwo sięga bardzo często po gotowe elementy, umożliwiające szybką realizację zleceń budowlanych. Gotowe konstrukcje żelbetowe oraz prefabrykaty z betonu są obecne zarówno w budownictwie indywidualnym mieszkaniowym czy w budownictwie komercyjnym, można je również spotkać w budownictwie drogowym. Po betonowe prefabrykaty sięga się również projektując kanalizację czy ogrodzenia.

Konstrukcje żelbetowe w budownictwie

Najczęściej prefabrykaty z betonu wykorzystuje się w budownictwie, przy czym w zależności od rodzaju budowy będą to albo konstrukcje na stali zbrojeniowej, albo mniejsze prefabrykaty z gotowego betonu. W budownictwie mieszkaniowym powszechnie stosuje się belki stropowe, sięga się także po pustaki szalunkowe czy bloczki fundamentowe. W mieszkaniach potrzebne są także gotowe pustaki kominowe oraz belki nadprożne. W budynkach komercyjnych oraz blokach szybszą budowę zapewniają gotowe konstrukcje żelbetowe – pełne ściany o gładkiej powierzchni wewnętrznej, które nie wymagają dodatkowego szalowania, prefabrykowane schody czy inne elementy konstrukcyjne. Niektórzy inwestorzy zamiast pełnych ścian z betonu wybierają ściany warstwowe, w których warstwa betonowa jest warstwą nośną wewnętrzną. Na taką warstwę nakłada się ocieplenie, zwykle z wełny mineralnej lub w postaci izolacji ze styropianu. Całość pokrywa beton architektoniczny, chroniąca konstrukcję przed wpływem czynników atmosferycznych.

Betonowe prefabrykaty w budownictwie drogowym

Gotowe elementy z betonu wykorzystuje się powszechnie w budownictwie drogowym, sięgając po nie głównie na etapie prac wykończeniowych w ciągach dla pieszych. Najpopularniejsze są tu oczywiście różne rodzaje płyt chodnikowych oraz płyty ażurowe, którymi zabezpiecza się zbocza rowów oraz wzniesień sąsiadujących z ciągami drogowymi. Oprócz nich wykorzystuje się gotowe korytka ściekowe czy krawężniki, w wielu miejscach do budowy samej drogi wykorzystuje się betonowe płyty drogowe, wzmacniające podłoże i zmniejszające ryzyko zbyt szybkiego osadzenia asfaltu. Prefabrykaty betonowe wykorzystuje się także do budowy kanalizacji, głównie jako rury betonowe oraz betonowe kręgi i pierścienie oraz pokrywy.
Niektórzy producenci oferują również betonowe prefabrykaty robione na zamówienie, przy czym ich oferta jest bardzo szeroka i obejmuje zarówno rozwiązania typu kolumbarium czy betonowe ściany przepustów, jak i betonowe elementy ławek, ogrodzenia (deski ogrodzeniowe czy łączniki), betonowe stopnie czy kostki do ogrodów oraz płyty i bariery drogowe.
Artykuł zrealizowany przy współpracy z fabudwkb.com.pl/.


Article Tags:
·
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

lampy do ogrodu kule https://gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe