Kreatywne rozwiązania dla niepełnosprawnych

Życie osób niepełnosprawnych, które mają problem z wykonywaniem zwykłych codziennych czynności jest niezwykle trudne. Wiele osób nie potrafi samodzielnie skorzystać z toalety, czy też ubrać się bez niczyjej pomocy. Te same problemy dotyczą również osób starszych, którym zdrowie nie pozwala już na samodzielność. Całe szczęście ludzka kreatywność w połączeniu z rozwojem techniki sprawiają, że jesteśmy dziś w stanie coraz bardziej ułatwiać życie osobom z ograniczoną sprawnością ruchową.

Podstawowe udogodnienia dla osób starszych i niepełnosprawnych

Troskę o osoby niepełnosprawne należy zacząć w ich miejscu zamieszkania. Takie rzeczy jak szeroki przedpokój czy krzesło pod prysznicem powinny być oczywistością. Niestety, bardzo często ludzie zajmujący się niepełnosprawnymi jak również osobami starszymi zapominają o tak podstawowych sprawach. Często nie wynika to wcale z braku troski o podopiecznego, lecz po prostu ludzie nie zdają sobie sprawy, jak ważna dla niepełnosprawnego jest tak mała rzecz jak krzesło pod prysznic.

Niestandardowe udogodnienia

Niektóre udogodnienia, jak krzesło pod prysznicem są oczywistością. Jednakże, wspomniana wcześniej ludzka kreatywność sprawiła, że obecnie dostępnych jest wiele urządzeń, które umożliwiają osobom z ograniczoną sprawnością o wiele więcej, niż tylko wykonywanie podstawowych czynności.
Jednym z rewolucyjnych urządzeń jest tak zwany schodołaz kroczący. Umożliwia on sprawne pokonywanie stopni osobom, które nie mogą chodzić. Oczywiście, potrzebują one kogoś do pomocy, jednakże zejście i wejście po schodach jest o wiele prostsze ze schodołazem niż ze zwykłym wózkiem inwalidzkim.
Wydaje się, że ze względu na większą przestrzeń, osobom niepełnosprawnym, które mają problem z poruszaniem się o wiele prościej żyje się w domach jednorodzinnych niż w mieszkaniach. Jednakże, w przypadku domu piętrowego bardzo często pojawia się problem z pokonywaniem schodów. Schodołaz to dobre rozwiązanie, jednak należy pamiętać, że niepełnosprawny samodzielnie nie jest w stanie wejść ani zejść po schodach nawet z użyciem schodołazu. Co więcej, schodołaz to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
Innym ciekawym urządzeniem, które jest bardzo pomocne starszym i niepełnosprawnym jest tak zwany piszący ptak. Jest to urządzenie przeznaczone dla osób, które mają problem z trzymaniem w ręku długopisu. Piszący ptak umożliwia pisanie bez konieczności trzymania długopisu w dłoni. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które na przykład mają amputowany palec u ręki.


Article Tags:
·
Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts