Który olej jest lepszy – syntetyczny czy mineralny?

Współcześnie w procesie produkcji olejów wykorzystywane są najnowsze technologie. Istotny jest nie tylko sposób produkcji, ale przede wszystkim wykorzystane w jego toku komponenty. Środki smarne znajdujące się obecnie na rynku w większości są uszlachetniane i wzbogacane o dodatkowe, podnoszące ich jakość substancje. Właściwością dobrego oleju jest już nie tylko zapewnianie podstawowej ochrony, ale też liczne funkcje dodatkowe, jak np. ochrona przed korozją czy innymi zmianami, które pojawiają się wraz z rozwojem eksploatacji. Dwie podstawowe kategorie olejów bazowych to oleje mineralne oraz oleje syntetyczne.
Oleje mineralne powstają w wyniku destylacji ropy naftowej. Mają one jedynie podstawowe właściwości, jednak ich zdecydowaną zaletą jest niska cena. Niestety – oleje mineralne łatwiej ulegają zużyciu i trzeba je częściej wymieniać. Co jednak ciekawe, oleje te mogą być stosowane w każdym typie silnika, są więc najbardziej uniwersalne. Z drugiej strony – oleje syntetyczne powstają w wyniku skomplikowanej reakcji chemicznej. Często są wzbogacane o kolejne właściwości, stąd zapewniają największy komfort z użytkowania. Dodatkowo oleje syntetyczne cechuje wytrzymałość oraz wydajność, a to oznacza, że nie trzeba ich wymieniać z wysoką częstotliwością. Naturalnie, monitorowanie stanu i poziomu oleju jest wskazane zawsze. Ciekawą propozycją dla kierowców, którzy oczekują od oleju większej ochrony oraz wydajności niż w przypadku „klasycznej”, mineralnej opcji, są oleje półsyntetyczne (stanowiące mieszankę w proporcjach około 70% mineralnego i 30% syntetycznego produktu). Podobnie jak bardziej zaawansowane technologicznie oleje umożliwiają one zmniejszenie zużycia oleju i ochronę silnika, przy jednoczesnym dobrym parametrze zimnego rozruchu oraz przyzwoitym przebiegu.
Rodzaj oleju, który będzie najlepszym rozwiązaniem dla konkretnego samochodu określa na ogół producent. Nie należy jednak zapominać o takich determinantach jak stan silnika, sposób użytkowania samochodu, a także warunki klimatyczne. Oleje mineralne cieszą się na ogół powodzeniem wśród kierowców starszych aut, z kolei im nowszy (i wykorzystujący bardziej nowoczesne technologie) pojazd, tym lepiej, by stosowano w nim oleje syntetyczne, lub chociaż półsyntetyczne. Bardzo przydatne są także wszelkiego rodzaju dodatki do olejów – umożliwiające m.in. oczyszczanie silnika od wewnątrz. Najczęściej takowe substancje są umieszczane w formułach olejów syntetycznych, nie ejst to jednak regułą. Olej syntetyczny nie zawsze będzie dobrym wyborem – choć może się to wydać paradoksalne, to w przypadku starszych aut stosowanie takiego specyfiku może być ryzykowne. Właśnie ze względu na kompleksowe oczyszczanie (które może spowodować zmniejszenie szczelności silnika). Stąd- zanim wybierzemy rodzaj oleju – warto rozważyć wszelkie czynniki mogące taką decyzję determinować.
Więcej informacji na temat olejów silnikowych znajdą Państwo w naszym poradniku.


Article Tags:
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

artexint.com.pl https://gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe kb-direct.pl