Modowe transformacje

Nowoczesna moda jest wybuchowa i zjawiskowa. Zaskakuje i intryguje. Przyciąga spojrzenia. Zwłaszcza haute couture zbliża się maksymalnie do sztuki. Inspiruje się malarstwem, rzeźbą, folklorem z różnych zakątków świata. Moda jest zarazem egalitarna (bo odwołująca się do wielu kontekstów) i elitarna, bo niektóre ubrania kosztują więcej niż luksusowe auta.

Ubrania prêt-à-porter

Nie tylko stroje prezentowane na wybiegach i szyte na specjalne okazje stanowią wyraz naszych czasów, w których łączy się różne elementy, źródłowo ze sobą niezwiązane. Także stroje prêt-à-porter wyrażają to, jak myślimy – globalnie i ponadczasowo. Inspiracje przecież płyną do nas ze wszystkich kierunków naraz – w przestrzeni, ale i w czasie.

Dawne style modowe w nowej odsłonie

Lubimy nawiązywać także do przeszłości i do mody dawnych lat a nawet wieków. Postnowoczesnej odsłony doczekały się na przykład skromne sukienki czy bluzki w stylu okresu międzywojennego. Odnowiony krój koszuli z bufiastymi rękawami, przenoszący nas do dziewiętnastego wieku czy męskie kamizelki – włączamy stare style do nowoczesnych koncepcji modowych.

Różne obszary mody

Inspiracje płyną także z obszarów, które cechują się pewną specyfiką odzieżową. Przykładem tego jest popularny od jakiegoś czasu w modzie militaryzm. Albo styl sportowy, który przenika do kreacji wieczorowych. Interpretowane na różne sposoby są chociażby ubrania do jazdy konnej, zwłaszcza bryczesy i oficerki.
W tym ostatnim przypadku inspiracje są dwustronne. Projektanci ubrań jeździeckich wykorzystują coraz częściej kolorystykę, motywy, kroje, materiały, zdobienia charakteryzujące odzież casualową czy nawet wieczorową. W ten oto sposób tworzy się prestiżowe stroje do jazdy konnej, czego przykładem są kolekcje prezentowane przez sklep jeździecki Equishop oraz wyrafinowaną markę Pikeur.


Article Tags:
· ·
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe lampy do ogrodu kule