Monitoring bez komputera

Aby wiedzieć, co się dzieje w Twoim domu czy w firmie nie potrzebujesz już skomplikowanych systemów, ani też centrum monitoringu. Wszystko możesz mieć w swoim telefonie, tablecie lub na pulpicie komputera. Takie możliwości dają nam kamery IP.

Same kamery też nie muszą być podłączone do komputera, mogą się bezprzewodowo

Do obrazu z nich możesz mieć dostęp za pomocą globalnej sieci Internet. W przeciwieństwie do kamer internetowych nie potrzebują one podłączenia z komputerem. Te zwykle łączy się z komputerem poprzez port USB lub IEEE1394. Komputer potrzebuje specjalne oprogramowanie i dostęp do Internetu. Kamerę IP łączy się bezpośrednio z siecią internet za pomocą przewodu lub sieci bezprzewodowej. Zwiększa to stabilność systemu, jego bezpieczeństwo, a także zwiększa możliwości. Kamery można montować w większej ilości miejsc.
Kamera IP  > Internet > Użytkownik
Kamera internetowa > Komputer > Internet > Użytkownik
Kamera IP jest połączeniem kamery i komputera. Urządzenie to rejestruje i przesyła obraz na żywo. Obraz można śledzić z różnych miejsc na świecie. Wystarczy mieć tylko dostęp do internetu oraz odpowiednie hasła dostępu. Podgląd, zapisywanie i zarządzenie materiałem wizyjnym z takiej kamery odbywa się za pośrednictwem infrastruktury sieci opartej na standardowym protokole IP. Kamera IP posiada własny adres IP. Jest podłączona do sieci i zawiera wbudowany serwer www, serwer FTP i klienta FTP. Łącząc się z kamerą, za pośrednictwem internetu, możemy ją programować – m.in. ustawiać jakość obrazu, częstotliwość odświeżania, godziny funkcjonowania, hasła i ograniczenia dostępu, a także wybór co nas interesuje – jakie obrazy mają być rejestrowane i w jakich zaobserwowanych sytuacjach system powinien nas powiadomić lub włączyć alarm.
Dzisiejsze systemy monitoringu nie są już ograniczone do pasywnego zapisywania i archiwizacji obrazu, z którego większość jest bezużyteczna. Mogą one oceniać sytuację na podstawie wskazanych przez użytkownika algorytmów. Mogą to być zdarzenia standardowe, takie jak ruch czy zmiana światła, ale również bardziej skomplikowane jak rozpoznawanie twarzy, czy podejrzane zachowania obserwowanych osób – np.: zbieranie się w grupę, wtargnięcie za wyznaczone granice (na jezdnię, czy za ogrodzenie), zasłanianie twarzy, posiadanie podejrzanych przedmiotów, czy wykonywanie innych, niestandardowych dla obserwowanego miejsca czynności możliwych do wykrycia na podstawie wizji.
System może powiadomić użytkownika o takim działaniu za pomocą maila, SMS’a lub MMS’a, wraz z przesłaniem fragmentu nagrania, linku do nagrania czy kadru w pliku np.: jpeg, jpg.

Kamery IP są dużym krokiem do przodu

Kamery analogowe stosowane jeszcze masowo kilkanaście lat temu wymagały stałego nadzoru (zatrudnienia osób do stałego obserwowania nagrań), albo przeglądania nagrania dopiero po zdarzeniu (np.: kradzieży czy dewastacji). Takie rozwiązanie tylko pomagało w złapaniu złodzieja czy wandala, a także stanowiło dowód przy jego ukaraniu i staraniu się o odszkodowanie. Kamery internetowe posiadały wadę w postaci konieczności dodatkowego komputera co zwiększało awaryjność systemu oraz zmniejszało jego możliwości. System Kamer IP jednak nie jest bez wad. Kamery można instalować tylko w miejscach w których dostępna jest sieć (za pomocą przewodu lub bezprzewodowo). Odbiorca również musi mieć dostęp do internetu. Sieć jest często awaryjna. Na terenie całego kraju zdarzają się przerwy w dostępie do sieci. Połączenia do sieci nie ma cały czas w wielu miejscach na całym świecie. Problem z połączeniem występuje nawet w dużych miastach (m.in.  w windach, garażach podziemnych, metrze i piwnicach).
Opracowanie https://ivel.pl/


Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts