Na co zwrócić uwagę, kupując wieszak na rower?

W sklepach najczęściej można trafić na wieszaki rowerowe ścienne w formie haków lub szyn oraz na mocowania sufitowe. Ich ceny znacząco się od siebie różnią, co utrudnia wybór najwłaściwszego modelu. Na co zwrócić uwagę, kupując wieszak na rowery?

Sposób mocowania roweru

Najważniejszą kwestią, na którą powinno się zwrócić uwagę podczas kupna wieszaka na rower, jest sposób mocowania roweru. W niewielkich pomieszczeniach, z małą ilością wolnego miejsca na ścianie, sprawdzą się haki do mocowania pionowego, natomiast w przestronniejszych salonach czy pokojach, lepiej będą prezentować się pojazdy mocowane do ściany w pozycji poziomej. W bardzo wysokich mieszkaniach można postawić na wieszaki sufitowe, choć zwykle sprawdzają się one jedynie w okresie zimowym, gdy rower można bez przeszkód rozkręcić.
Kolejnym aspektem, któremu powinno się przyjrzeć, jest dopuszczalna waga pojazdu mocowanego na wieszaku na rowery – określa ją każdy producent dla poszczególnych haków. Waga jest istotna przede wszystkim w przypadku ciężkich rowerów holenderskich i downhillowych, które ważą więcej niż zwykłe, miejskie „damki” i rowery MTB lub kolarzówki.

Wielkość kołka rozporowego i jakość wieszaka

Dopuszczalna waga jednośladu mocowanego na danym wieszaku na rower jest zwykle związana z wielkością kołka rozporowego, który dodany jest do zestawu lub zalecany przez producenta wieszaka. Czasem okazuje się jednak, że kołek z zestawu jest za mały. W takim przypadku rower po zawieszeniu trzyma się na ścianie przez kilka godzin, a następnie z hukiem ląduje na podłodze, wyrywając hak ze ściany.
Istotna jest też sama jakość wykonania wieszaka na rowery. Powinien być wyprodukowany z metalu odpornego na zniekształcenia i kontakt z wodą. Jeżeli metal będzie zbyt giętki, hak lub szyna szybko zmieniają formę i utrudniają bądź uniemożliwiają przechowywanie roweru. Natomiast gdy metal jest nieodporny na wodę, wieszanie mokrego od deszczu pojazdu przyczyni się do rdzewienia i – w konsekwencji – do pękania haka lub szyny.

Osłony haków

Na hakach w wieszakach na rowery powinny być montowane specjalne plastikowe lub piankowe osłony. Są one niezbędne, by zabezpieczyć ramę i osprzęt jednośladu przed zarysowaniami, które nie tylko obniżają estetykę, ale i przyspieszają korozję i niszczenie metalowych elementów. Niektórzy producenci, chcąc zarobić więcej, sprzedają same haki bez osłon, a zabezpieczenia z plastiku lub pianki oferują oddzielnie. Część firm proponuje natomiast wieszaki na rowery z osłonami wykonanymi z niskiej jakości, cienkich tworzyw, które zużywają się w ciągu kilku miesięcy od zakupu mocowania.
Wybierając wieszak na rowery, powinno się zawrócić uwagę na wszystkie wymienione wyżej aspekty. Jeżeli wybierze się odpowiednie mocowanie na swoje dwa kółka, z pewnością będzie się z niego zadowolonym przez długi czas.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Calus-p


Article Tags:
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

https://gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe lampy do ogrodu kule