Najczęściej popełniane błędy występujące podczas układania płytek ceramicznych

Nowoczesne płytki ceramiczne gwarantują wspaniały efekt wykończenia wnętrza, ale pod warunkiem, że zostaną prawidłowo położone. Podłoże nie będzie trwałe i wytrzymałe, a także estetyczne, jeżeli wystąpią pewne błędy. Kładąc płytki samodzielnie lub sprawdzając pracę specjalistów, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Nierówne i niestabilne podłoże

Zanim płytki ceramiczne zostaną ułożone, podłoże należy odpowiednio przygotować. W przeciwnym razie mogą się od niego odrywać, a także pękać. W pierwszej kolejności trzeba starannie oczyścić powierzchnię, do której będą przyklejane. Konieczne jest odkurzenie całego miejsca tak, aby nie zalegały na nim warstwy kurzu ani tym bardziej większe śmieci. Jeżeli widoczne są pozostałości starego kleju, również muszą zostać zlikwidowane. Trzeba usunąć wszelkie ślady wapna czy jakiegokolwiek tłuszczu. Stare warstwy podłoża, które wyglądają na kruche i niestabilne należy skuć. Natomiast ubytki wymagają uzupełnienia. Na oczyszczonej powierzchni zaleca się położenie emulsji gruntującej.

Brak starannego rozplanowania ułożenia płytek

Kiedy podłoże zostanie już wyrównane, zaleca się rozplanowanie ułożenia płytek, chociaż wstępnie należy się nad tym zastanowić już w momencie ich zakupu. Wybór płytek ceramicznych jest bardzo bogaty, co obrazuje np. oferta http://www.paste-group.pl/. Płytki mają rozmaite wielkości, kształty i wzory, dlatego należy dobrze przemyśleć, jaka ilość będzie potrzebna i w jaki sposób mają zostać rozplanowane. Jest to ważne ze względu na konieczność przycinania płytek na brzegach, co wiąże się bezpośrednio z estetyką.

Złe przygotowanie i nakładanie zaprawy klejowej

Zaprawy klejowe przygotowuje się zgodnie z dołączoną do nich instrukcją. Suchą mieszankę należy połączyć z wodą w odpowiednich proporcjach. Niestety wiele osób robi to na oko lub w ogóle nie trzyma się kolejnych kroków wskazanych w instrukcji. Efektem może być zmniejszona przyczepność zaprawy i zdarza się, że czas wiązania zostaje wydłużony. Płytki będą się najlepiej trzymały podłoża, jeżeli klejem posmarujemy zarówno podłoże, jak i spodnią część płytki. Oczywiście nie smarujemy od razu całego podłoża, ponieważ klej zbyt szybko by wyschnął, lecz wyłącznie obszar, na którym ma znaleźć się dana płytka. Błędem jest smarowanie zbyt cienką lub za grubą warstwą kleju. Klej powinien odrobinę wychodzić spomiędzy szczelin między płytkami, wówczas pod nimi na pewno nie utworzy się pusta przestrzeń, w której mogłaby się zbierać woda. Nadmiar kleju usuwa się ze szczelin jeszcze zanim zaprawa stwardnieje.

Przedwczesne fugowanie

Przed rozpoczęciem fugowania trzeba zadbać, aby klej dobrze wysechł. Szybkowiążące kleje schną w kilka godzin, ale klasyczne dłużej i warto poczekać nawet 2-3 dni, aby zyskać pewność, że materiał został przytwierdzony jak należy.

 Brak lub nieodpowiednia dylatacja

Szczeliny dylatacyjne zapobiegają niekontrolowanemu naprężeniu na styku ściany i posadzki, co chroni płytki ceramiczne przed odklejaniem i pękaniem. Jak widać wysoka jakość płytek nie jest jedynym czynnikiem decydującym o ich trwałości.


Article Tags:
·
Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe lampy do ogrodu kule