Najczęstsze przyczyny problemów z kręgosłupem

Kręgosłup w naszym ciele to szkielet, który odpowiedzialny jest za pionową postawę ciała. Koordynuje on ruchy mechaniczne oraz chroni rdzeń kręgowy i nerwy, które z niego wychodzą. Niejednokrotnie na skutek urazów, wrodzonych wad postawy lub braku ruchu doprowadzamy niestety do jego uszkodzeń, które wywoływać mogą ból.

Kręgosłup

Elementy stanowiące cały kręgosłup nazywane są kręgami. Kręgosłup człowieka składa się z kręgów szyjnych, lędźwiowych, piersiowych, krzyżowych i guzicznych. Razem jest ich od 33 do 34. Każdy z tych kręgów narażony jest na uraz bądź wypadek. Ból związany z kręgosłupem, może dotyczyć różnego jego odcinka. Czasem ból kręgosłupa objawia się bólem kończyn dolnych i górnych, zawrotami głowy, zaparciami i wzdęciami lub uczuciem zmęczenia całego organizmu. Tak więc kręgosłup to nie tylko ból miejscowy. Ma on wpływ na całe nasze ciało. Czasem jedynym wyjściem jest rehabilitacja kręgosłupa. Zwykle masaże w salonach piękności mogą okazać się nieskuteczne i niejednokrotnie przyczyniają się do pogorszenia stanu kręgosłupa.

Przyczyny problemów z bólami kręgosłupa

Niejednokrotnie zwykłe garbienie się lub nieduże skrzywienie kręgosłupa, które pozostaje nieleczone, może skończyć się kalectwem lub niepełnosprawnością. Warto więc wybrać się do lekarza, który zdiagnozuje problem i pomoże nam poprawić nasze życie. Bardzo często na rehabilitację kręgosłupa trzeba długo czekać. To zależy od stopnia zaawansowania choroby lub szybkości jej postępowania. Kiedy pacjent zaczyna rehabilitację, to głównymi zabiegami na początku są masaże wykonywane przez fizjoterapeutę. Choroby kręgosłupa i schorzenia z nim związane to tak szeroki temat, że każdy pacjent ma indywidualny program leczenia. Najczęściej są to jednak bóle zwyrodnieniowo-przeciążeniowe, bóle kręgów szyjnych, bóle ramion. Przyczynami takich bóli u co drugiego pacjenta jest zła postawa w pracy. Mężczyźni, którzy pracują fizycznie i ciężar, który podnoszą lub postawa, jaką przyjmują podczas pracy, wywołują u nich ból i skrzywienie kręgosłupa.

Rehabilitacja

Zabiegi masażu podczas rehabilitacji są najbardziej wyczekiwane przez pacjentów, lecz one same nie spowodują powrotu do zdrowia. Mają one głównie na celu uśmierzyć ból i przygotować pacjenta na ćwiczenia. Stosowanie ćwiczeń i wykonywanie ich prawidłowo to najlepsza i najskuteczniejsza metoda powrotu do zdrowia. Pacjent przez okres od 2-3 tygodni codziennie od 1 do 2 godzin wykonuje ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty. Najczęściej są to masaże lub zabiegi prądem i laserami. Osoba, która przychodzi na rehabilitację, musi mieć luźny dres, buty na przebranie i krótki bawełniany podkoszulek. Ma to na celu ułatwienie wykonywania ćwiczeń. Fizjoterapeuta w ramach całej terapii rehabilitacyjnej może zalecić również pływanie. Dwa lub trzy razy w tygodniu godzinny pobyt na basenie, a także wykonywanie ćwiczeń z narzędziami pływackimi może usprawnić i przyśpieszyć całkowity powrót do zdrowia. Należy oczywiście pamiętać o tym, że czas rehabilitacji z fizjoterapeutą może nie wystarczyć lub poprawić tylko na pewien czas nasze zdrowie. Musimy stosować się do zaleceń i systematycznie wykonywać ćwiczenia na kręgosłup w domu. Jeśli pomagało nam chodzenie na basen to nie przerywamy, tylko dalej staramy się poprzez to wyeliminować ból kręgosłupa.
więcej: http://www.mobilemed.pl/tag/rehabilitacja-kregoslupa/


Article Tags:
·
Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts