Najnowsze osiągnięcia na rynku oponiarskim

Producenci opon klasy premium, wyższej cały czas inwestują w swoje produkty i w badania nad ich udoskonalaniem. Korzysta na tym każdy kierowca, nie tylko ten, który rzeczywiście używa takiego ogumienia w swoim samochodzie. Jakimi osiągnięciami mogą pochwalić się koncerny oponiarskie w ciągu kilku ostatnich lat?

Opona generująca energię

W 2015 roku na targach w Genewie producent opon Goodyear przedstawił koncepcyjną oponę, która zdolna jest do produkowania energii elektrycznej. Działa ona w ten sposób, że generuje prąd poprzez oddziaływanie dwóch różnych materiałów – termoelektrycznego, który absorbuje ciepło podczas jazdy oraz materiału piezoelektrycznego produkującego prąd z powstałej energii.
Takie opony mogą być przyszłością dla rozwoju rynku samochodów hybrydowych i elektrycznych. Obecnie pojazdy zasilane prądem są ekologiczne, ale niestety nie mogą przebyć zbyt długiego dystansu na jednym ładowaniu. Ograniczeniem jest pojemność montowanych w nich akumulatorów. Problem ten może zostać rozwiązany właśnie dzięki oponom produkującym energię elektryczną w czasie jazdy.
Opony Goodyear zostały opracowane przez inżynierów z firmowego Centrum Innowacji. Wynalazek nazwano roboczo BH03 i przetwarza on w energię elektryczną ciepło oraz naprężenia powstałe w wyniku odkształceń. Producent twierdzi, że opony te mogą zasilać akumulatory hybrydowej jednostki napędowej lub urządzenia pokładowe. Dodatkową zaletą innowacyjnych opon jest wewnętrzna struktura, która przypomina siatkę i pozwala poruszać się autu nawet wtedy, gdy opona zostanie przebita. Ogumienie posiada obwodowy rowek zmniejszający ryzyko aquaplaningu, a specjalny wzór bieżnika redukuje hałas. Opona BH03 nie pojawi się na razie na rynku.

Inteligentne opony Michelin

W trakcie największych targów motoryzacyjnych w Polsce – Poznań Motor Show 2016 firma Michelin pochwaliła się swoim najnowszym wynalazkiem, czyli oponami Michelin Pilot Sport 4, które reagują w sposób precyzyjny na zmieniające się warunki drogowe i pogodowe. Posiadają ultrareakcyjny bieżnik i są już montowane seryjnie w wielu modelach pojazdów, m.in. w modelu Ford Focus RS, Volvo S 60 Polestar czy Citroen Ds E-Tense.
Opony Pilot Sport 4 marki Michelin powstały na bazie opon Michelin Pilot Sport EV, stworzonych na Mistrzostwa Formuły E, w których startują wyłącznie całkowicie elektryczne bolidy. Opona jest szczególnym osiągnięciem koncernu Michelin, który zastosował w niej opasanie wykonane z hybrydowego połączenia aramidowych i nylonowych wzmocnień tekstylnych, które odpowiadają za precyzyjne przenoszenie reakcji kierowcy na drogę. Trzeba powiedzieć, że nowa technologia Michelin Dynamic Response pozwala na błyskawiczne reagowanie opon na zmianę kierunku jazdy i dostosowanie się ich do nawierzchni, po której porusza się pojazd. W oponie znajdują się wysokiej gęstości włókna, które wykazują nawet 5-krotnie wyższą odporność na naprężenie niż stal, a przy tym mają ekstremalnie niską wagę. Są one przeznaczone do samochodów sportowych, jak i osobowych.


Article Tags:
Article Categories:
Motoryzacja

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

kb-direct.pl https://bhtm.org/kupujesz-uzywany-samochod-sprawdz-jego-wyposazenie-po-vin/ https://bayareapowerclub.com/szary-zestaw-ogrodowy-jakie-meble-wybrac/