Najpowszechniejsze problemy Polaków z zębami

Niechęć do wizyt u stomatologa można wpisać w nasze cechy narodowe. Polacy nie przepadają za wizytami w gabinetach stomatologicznych, gdyż kojarzą się im przede wszystkim z nieprzyjemnymi zabiegami oraz bólem. Efektem takich zaniedbań są liczne schorzenia, które późno zauważone mogą znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie, czas spędzony u stomatologa i … portfel!

Jakie są najczęstsze powody do wizyty u stomatologa?

Próchnica

Próchnicą nazywamy zmiany w szkliwie zęba, które powstają na wskutek zaistnienia kilku czynników w jednym czasie: istnienia płytki nazębnej, obecności cukrów oraz bakterii, które cukrami się żywią. Efektem ich działania jest wydzielani silnego kwasu, który wpływa na szkliwo i niszczy je. Niewielkie ubytki próchnicze można dostrzec gołym okiem – im są mniejsze, tym leczenie przebiega szybciej i bardziej komfortowo. Kiedy jednak zwlekamy z wizyta u stomatologa, próchnica nacieka w głąb zęba. Do dentysty idziemy dopiero wtedy, kiedy ból nie daje nam normalnie funkcjonować. Próchnicę leczy się poprzez jej stopniowe usuwanie z powierzchni zęba. Wyczyszczone miejsce uzupełnia się plombą, której twardość pozwala na gryzienie i normalne funkcjonowanie zęba.

Martwica zęba

Ząb głęboko zaatakowany przez próchnicę powoli obumiera. Proces ten może przyspieszyć stomatolog zalecając leczenie kanałowe, inaczej nazywane endodoncją. Leczenie to polega na wyczyszczeniu kanałów zębów po uprzednim uśmierceniu nerwów. W ich miejsce wstawiany jest materiał biozgodny, aby do organizmu nie przedostawały się drobnoustroje. Leczenie kanałowe zakończone jest odbudową korony zęba, jednak należy pamiętać, że ząb pozbawiony składników odżywczych i mineralnych obumiera i traci swoją elastyczność. Wynikiem tego może być kruszenie się szkliwa.

Kamień nazębny

Kolejnym problemem, który dość często bagatelizujemy jest kamień nazębny. Jest to zwapniała płytka nazębna, która w wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej narasta i zmienia barwę. Jej narastanie zwiększa także skłonność do nikotyny. Płytka nazębna z czasem może zacząć wypełniać przestrzenie między zębowe. Jej usuwanie jest bezbolesne – zazwyczaj robi się to metodą piaskowania.

Usuwanie zębów

Resekcja zębów jest uzasadniona w wielu przypadkach – może chodzić o ząb nieprawidłowo wyżynający się, ząb, który nie jest w pełni uformowany. Wyrwanie zęba pozwala uniknąć problemów takich jak ukryta próchnica. Wyrywanie zębów odbywa się pod znieczuleniem miejscowym i kiedy wykonuje je sprawny stomatolog – trwa kilka chwil.


Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

https://zen-satori.org/czy-kokon-bujak-zmieni-odbior-przestrzeni-wypoczynkowej/ slnečníky na terasu https://bhtm.org/postepowanie-rozwodowe-praktyczne-porady/