Nowoczesne projekty domów

nowoczesne projekty domówNowoczesność ma wiele oblicz, a samo określenie bywa używane w różnych kontekstach. Nic dziwnego, że trafiło także do architektury. Co jednak kryje się pod sformułowaniem nowoczesne projekty domów? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Nowoczesne projekty domów cieszą się na polskich rynku coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego. Rozwiązania, które wykorzystują są nie tylko wizualnie efektowne, ale przede wszystkim oszczędne z punktu widzenia ekonomii i późniejszej eksploatacji domu wybudowanego według najnowszych trendów.
Nowoczesne projekty – czyli tak właściwie jakie?
Nowoczesność może mieć wiele oblicz. Pierwszym aspektem jest niewątpliwie wygląd bryły budynku. Nowoczesne projekty domów stawiają przede wszystkim na prostotę i minimalizm. Co to oznacza w praktyce? Do łask wracają płaskie dachy, powoli ograniczając wszechobecność dachów dwu i czterospadowych. Co nie oznacza, że takie rozwiązania odeszły już do lamusa i w nowoczesnych projektach są w ogóle niewykorzystywane.
W samej bryle unika się m.in. fikuśnych kolumienek charakterystycznych dla tak wielu projektów z lat poprzednich, stawiając na maksymalną prostotę. Projekty takie nierzadko wykorzystują w różnorodny sposób scalone ze sobą prostopadłościany, tworząc nieregularną bryłę. Innym równie wyraźnym trendem jest maksymalne uproszczenie formy.
Stawia się też na naturalne kolory. Zielonych tynków zewnętrznych raczej w nowoczesnym projekcie nie zobaczymy. Dominują szarości, beże i odcienie bieli, czasem dopełnione ciemniejszym akcentem kolorystycznym.
Innym obliczem nowoczesnych domów jest rozumiana w wieloraki sposób oszczędność. Rozciąga się ona od etapu budowy – stosuje się wydajne i kompozytowe materiały, po eksploatację. Nowoczesne domy cechują się chociażby maksymalną energooszczędnością, co znacząco wpływa na koszty późniejszej eksploatacji i rachunki za ogrzewanie.


Article Tags:
Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts