Obrzeża – element funkcjonalny i dekoracyjny

Projektując powierzchnię ogrodu czy placu przed domem ze szczególną starannością staramy się dobrać rodzaj kostki brukowej. Wiadomo przecież, że w asortymencie renomowanych marek występują różne rozmiary, kolory, i kształty tego wyrobu. Jednakże równie ważnym elementem nawierzchni są obrzeża betonowe. Pozwalają one nadać przestrzeni ostateczny kształt, w większym stopniu ją uporządkować. Nieważne, czy nasza posesja jest imponujących rozmiarów, czy też zalicza się do tych mniejszych przestrzeni. Inwestycja w odpowiednią betonową galanterię sprawi, że każdy rodzaj placu czy ścieżki będzie prezentował się doskonale.
Nawet niewielki przydomowy ogródek wiele zyska, jeśli zostanie otoczony obrzeżem. Co jednak istotne – jego wysokość musi być dobrana do rozmiarów i rodzaju przestrzeni. O ile jednak na trawniku czy w sąsiedztwie rabaty takie obrzeża mają głównie funkcję dekoracyjną (choć ułatwiają także utrzymanie porządku), to już na większych powierzchniach wyłożonych kostką brukową stanowią niezwykle potrzebne uzupełnienie przestrzeni. W przypadku podjazdów – które z definicji muszą wytrzymywać spore obciążenia poruszających się po nich samochodów – obrzeża betonowe stanowią dodatkowe zabezpieczenie, utrzymując konstrukcję z kostki brukowej i niwelując ryzyko rozsunięcia się powierzchni. Obrzeża powinny być zawsze dopasowane do odcinka drogi, przy której będą stawiane, ale także do szerokości kostki brukowej. W zależności od preferencji mogą one nieco wystawać powyżej bruku, bądź znajdować się na równi z nim.
Zakup dobrego jakościowo produktu to jednak dopiero połowa sukcesu. Kluczowy jest bowiem odpowiedni montaż. Co ważne – obrzeża umieszczamy na terenie zabudowy przed układaniem kostki. Jeśli jednak nie mamy doświadczenia w kładzeniu kostki brukowej – warto skontaktować się ze specjalistami z tej dziedziny. Szczególnie, że wiele renomowanych producentów kostki oraz galanterii betonowej może nam polecić zaufanych fachowców, którzy z pewnością solidnie wykonają swoje zadanie. Do rodzaju obrzeża, jego wysokości, rozmiaru podpórki a także grubości odsączającej warstwy trzeba dopasować odpowiednio głęboki wykop. Konieczne jest jednak pozostawienie nieco przestrzeni na fugę, która zapobiegnie ewentualnemu osiadaniu gruntu czy szkodliwym skutkom płynącym z gwałtownych zmian temperatury. Obrzeże układa się w tym samym czasie co podbudowę – podkład konieczny, by wyrównać teren oraz zapewnić kostce brukowej stabilność. Po wykonaniu korytowania na warstwie betonu można zacząć ustawiać krawężniki. Linia osadzenia w gruncie poszczególnych elementów powinna być dokładnie ustalona. Każdą umieszczoną część obrzeża trzeba bezwzględnie zabezpieczyć – i to z obu stron. Musi być jak najstabilniejsza, jako swoista zapora dla kostki brukowej.
Więcej: http://www.pomtech.pl/produkty-obrzeze-betonowe.htm


Article Tags:
·
Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts