Odblaski na drodze – istotny element!

Poruszanie się po drodze czy po poboczach po zmroku to spore wyzwanie, szczególnie w rejonach gdzie nie ma licznych latarni ulicznych (poza granicami miast, w mniejszych miejscowościach). Warto zadbać o to, aby być lepiej widocznym na drodze. Pomogą w tym nie tylko światła tylne zamontowane w samochodach czy motocyklach, ale i odblaski, których użytkowanie szczególnie poleca się osobom poruszającym się pieszo w okolicach dróg, jak i rowerzystom.

Skąd tyle wypadków z udziałem pieszych?

Odsetek wypadków drogowych z udziałem pieszych jest olbrzymi – z roku na rok notuje się zwiększenie śmiertelności poszkodowanych w tego rodzaju wypadkach. Zazwyczaj wina leży niestety po stronie pieszych, gdyż poruszając się po zmroku po nieoświetlonym terenie po poboczu – są całkowicie niewidoczni dla kierowców, którzy zauważają ich w ostatnim momencie. Wystarczy chwila nieuwagi czy też sytuacja, w której pieszy zatoczy się na drogę – i dochodzi do wypadku. Sytuacja może być jednak inna – wszystko za sprawą odblasków. W Polsce w ostatnim roku wiele mówiło się i pisało o tej prostej możliwości ochrony własnego zdrowia i życia, a odblaskowe opaski czy breloczki rozdawane były w przedszkolach, szkołach, również na ulicach, osobom dorosłym.
Czy odblaski są skuteczne? Zdecydowanie tak – posiadanie odblasku po zmroku sprawia, że pieszy czy rowerzysta staje się znacznie bardziej widoczny i kierowca jest w stanie odpowiednio zareagować. W licznych testach udowodniono, że odblask widoczny jest już odległości 40 metrów – to naprawdę sporo, aby wyhamować pojazd i bezpiecznie ominąć pieszego czy rower. Odblaski można umieszczać przy torebkach na ramieniu, przy klapach plecaka. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie odblasku na poziomie łydki – to właśnie tam trafia snop światła najszybciej.
Odblaski dla pieszych, rowerzystów i prowadzących pojazdy mechaniczne znaleźć można na stronie eport2000.pl.


Article Categories:
Motoryzacja

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts