Ogrodowe sposoby na ochronę przed słońcem

Latem większość wolnego czasu spędzamy w ogrodzie. Zbyt długie przebywanie na słońcu jest jednak męczące i może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Ukojenia szukamy zatem w cieniu – w ogrodzie gwarantują nam je rośliny, jednak także różnego rodzaju sprzęty.

Rośliny dające cień

Najwięcej cienia gwarantują nam drzewa, jednak tych w naszych ogrodach coraz częściej brakuje. Warto jednak pamiętać, że drzewa przynoszą bardzo wiele korzyści – oczyszczają powietrze i zwiększają jego wilgotność. W okresie upałów tworzą naturalny parasol, który zapewnia nam ochronę przed prażącym słońcem. Część z nas obawiamy się sadzenia dużych roślin, bowiem z biegiem czasu mogą one zdominować całą przestrzeń. Urządzając ogród zdajemy sobie także sprawę z tego, iż drzewa rosną bardzo długo i w ich miejsce wolimy sadzić iglaki. Rozwiązaniem są gatunki, które nie osiągają znacznych rozmiarów i szybko rosną. Jednym z takich drzew jest kasztanowiec czerwony dorastający do 10 metrów. Na wiosnę drzewo robi się różowoczerwone, bowiem rozwijają się na nim zebrane w kwiatostany kwiaty. Podobną wysokość osiąga robinia akacjowa, która cechuje się malowniczą koroną i liśćmi o zielonożółtej barwie. Na przełomie maja i czerwca na drzewie pojawiają się pachnące, białe kwiaty.

Parasole ogrodowe

W naszych ogrodach najczęściej przed słońcem chronią nas parasole ogrodowe. Sprawdzają się one także na tarasach i balkonach. Na rynku dostępne są rozmaite modele parasoli, które różnią się funkcjonalnością. Najprostsze parasole można kupić za kilkadziesiąt złotych, natomiast ceny najbardziej luksusowych sięgają nawet kilku tysięcy. Model należy jednak dopasować nie tylko do zasobności naszego portfela, ale przede wszystkim do naszych potrzeb. Jeżeli mamy mały ogród to nie warto inwestować w duży parasol, który zajmie większość wolnej przestrzeni i sprawi, że będziemy czuć się nim przytłoczeni. Weźmy także pod uwagę to, czy parasol będzie miał swoje stałe miejsce czy będziemy go przenosić. Ciągle popularne są podstawki do parasoli, które napełnia się wodą. Gwarantują one odpowiednią stabilność, a po opróżnieniu można je łatwo transportować. Przydają się nie tylko w ogrodzie, ale także podczas wypadów za miasto. Parasol ogrodowy wykonany powinien być z dobrej jakościowo tkaniny. Nieustanne działanie czynników atmosferycznych może doprowadzić do wypłowienia materiału i zniszczenia pozostałych elementów. Warto zatem kupić parasol dobrej jakości, który przed promieniami słońca będzie nas dobrze chronił przynajmniej przez kilka sezonów.


Article Tags:
Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts