Ogrody zimowe – jaka wystawa słoneczna?

Często zanim zaczniemy budować ogród zimowy zastanawiamy się jaka wystawa będzie najodpowiedniejsza: południowa, wschodnia, a może zachodnia lub północna. Warto przeanalizować każdą opcję i wybrać tę najlepszą dla siebie.
Wystawa południowa – charakteryzuje się największym dopływem światła słonecznego. Dzięki temu pomieszczenie łatwo się nagrzewa i nie potrzebuje mocnego ogrzewania. Słońce sprzyja także rozwojowi roślin, zwłaszcza ciepłolubnych. Niestety takie położenie ma też swoje minusy. Latem temperatura może dochodzić do kilkudziesięciu oC, co często prowadzi do spalenia liści oraz zbytniego przesuszenia. Konieczne zatem jest odpowiednie zacienianie pomieszczenia oraz właściwa wentylacja.
Wystawa wschodnia – zapewnia sporą ilość promieni słonecznych rano i przed południem, co stwarza świetne warunki do wzrostu roślin. Strona wschodnia raczej nie powoduje przegrzania pomieszczenia, gdyż poranne słońce nie jest jeszcze tak gorące. Popołudniami i wieczorem w takim ogrodzie zimowym panuje komfortowa temperatura, która sprawia, że chętnie się tam przebywa.
Wystawa zachodnia – podobnie jak wschodnia zapewnia dużo światła, jednak słońce popołudniowe zwykle mocniej grzeje, w związku z czym pomieszczenie może się przegrzewać. Dlatego warto zamontować rolety, które w razie potrzeby odpowiednio zacienią przestrzeń oraz należy zadbać o właściwą wentylację.
Wystawa północna – cechuje się dość znikomą ilością wpadających promieni słonecznych. Można na nie liczyć jedynie bardzo wcześnie rano lub późnym popołudniem. Pomieszczenie jest zatem dość chłodne przez cały rok, co wymaga dogrzewania w okresie jesienno-zimowo-wiosennym.
Sprawdź też wyjątkowe zestawy ogrodowe.
Zdjęcie pochodzi z Wintergarten ogród zimowy

Artykuł powstał we wsółpracy z https://notodo.pl


Article Tags:
Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

lampiony rattan dywan na zewnątrz dywany na zewnątrz