Próchnica u dziecka – czym spowodowana, jak z nią walczyć?

Próchnica określana jest obecnie jako jedna z najpopularniejszych chorób zakaźnych – szacuje się w Polsce co drugi obywatel posiada przynajmniej jeden ubytek próchniczy. Próchnica stanowi olbrzymi problem również w przypadku najmłodszych – atakuje ona już zęby mleczne. Rodzice dzieci często jednak ignorują ten fakt, wychodząc z założenia, że zęby te i tak wypadną. Czy słusznie?

Czym tak właściwie jest próchnica?

Próchnica to zmiany pojawiające się na szkliwie zęba, z czasem naciekające w jego wnętrze. Wraz z zetknięciem się próchnicy z miazgą zęba pojawia się ból – to sygnał, że choroba dotknęła unerwione tkanki. Próchnica jest wynikiem metabolizmu bakterii żyjących na płytce nazębnej, żywiących się cukrami przyjmowanymi wraz z pokarmami. Wraz z przemianą materii wydzielają one silne kwasy, które stopniowo rozpuszczają szkliwo. Zmiany próchnicze możemy dostrzec gołym okiem – mają one kolor czarny lub brunatny. Im mniejsza zmiana, tym krótsze i mniej stresujące leczenie dla pacjenta.

Próchnica u małych dzieci

Okazuje się, że próchnica pojawia się również na zębach mlecznych – wynika to z podawania dziecku słodyczy, ale również naturalnych cukrów zawartych w mleku matki. Wraz z wiekiem konieczne jest uczulanie dziecka na konieczność szczotkowania ząbków, aby nie rozwinął się na nich stan chorobowy. Wielu rodziców straszy dziecko stomatologiem – to spory błąd. Jeśli już od dziecka będzie ono uprzedzone do tego specjalisty, trudniej będzie nam w przyszłości wyegzekwować wizytę.
Jak rozmawiać z dzieckiem o próchnicy? Współcześnie mamy do dyspozycji wiele przydatnych narzędzi takich jak kreskówki, kolorowanki czy gry internetowe, których zadaniem jest skierowanie uwagi dziecka na większą dbałość o zęby. Takie materiały znajdziemy przede wszystkim w Internecie, możemy poprosić o nie także zaprzyjaźnionego stomatologa.
O profilaktyce próchnicy czytaj więcej na b-med.com.pl – stronie katowickiego gabinetu dentystycznego.


Article Tags:
Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe lampy do ogrodu kule