Przeszczep włosów a toczeń rumieniowaty

Wypadanie włosów i rzęs jest jednym z symptomów, że coś złego dzieje się w organizmie. Aby dotrzeć do przyczyn, należy koniecznie zrobić wszystkie badania. Dopiero po ich analizie, można podjąć skuteczne leczenie. Jednak są sytuacje, kiedy zwykłe leczenie nie wystarczy, lub po prostu nie działa. Ciężkie choroby, takie jak toczeń rumieniowaty, gdzie nawet 40% chorych traci włosy bezpowrotnie, sprawiają, że przeszczep jest ich jedyną szansą.

Kiedy decydować się na zabieg

Wypadanie włosów w toczniu ma podłoże albo bezpośrednio wynikające z objawów choroby, albo jest wynikiem przyjmowania silnych leków. Jeśli toczeń rumieniowaty występuje na skórze głowy, często trwale uszkadza mieszki włosowe. Na skórze pozostają łyse placki pokryte bliznowcami, przez które osłabione cebulki nie mają szans na wzrost. W takim wypadku można zdecydować się na zabieg. Przy innych postaciach toczenia rumieniowatego warto zaczekać i sprawdzić, czy pojawią się młode włoski. Wtedy jest szansa na odrost włosów. Choć pewnie o bujnej fryzurze trzeba zapomnieć.

Przygotowanie do zabiegu

Aby przejść kwalifikacje do przeszczepu, należy zgromadzić szereg wyników badań, które potwierdzają, że wypadanie włosów i rzęs jest wynikiem choroby, która trwale je niszczy. Jest to istotne, ponieważ lekarz musi zweryfikować, jaką metodę ma zastosować. Przeszczep powinien odbyć się, gdy choroba zostanie zastopowania i pacjent nie przyjmuje leków. Każda nowa rana to ryzyko infekcji, która sprzyja dalszemu rozwojowi toczenia.

Wady i zalety przeszczepu

Wydawać się może, że taki zabieg nie powinien mieć wad, a jednak. Wypadanie włosów w toczniu niestety jest dolegliwością, która lubi powracać także w te same miejsca, stąd może się okazać, że zabieg był nieskuteczny lub łysienie wystąpiło w bliskiej okolicy skóry. Wtedy wraca się do punktu wyjścia. Inną wadą jest, że przy tej chorobie jest duże prawdopodobieństwo, że przeszczep się nie przyjmie.
Pomimo tych wad i niepewności związanych z przeszczepem, jedno jest pewne — daje on poczucie normalności w tak stresującej sytuacji, jaką jest choroba autoimmunologiczna. Nie wolno też z góry zakładać, że coś się nie uda. Coraz doskonalszy sprzęt i metody wykonywania zabiegów minimalizują jakiekolwiek ryzyko.
Niestety chorzy na toczeń rumieniowaty to prawie w 90% kobiety. Prawdopodobnie estrogen przyczynia się do rozwoju tego schorzenia. Stąd leczenie wypadania włosów w toczniu jest tak istotne. Kobiety są bardziej wrażliwe na ich utratę niż mężczyźni. A dobre samopoczucie i wiara w siebie zawsze pomaga w walce z każdą chorobą.
Więcej dowiesz się w artykule https://www.drturowski.pl/blog/pl/wypadanie-wlosow-w-toczniu


Article Tags:
·
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

https://gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe lampy do ogrodu kule