Remonty w domu

Jeśli mieszkamy w danym domu czy mieszkaniu kilka lub kilkanaście lat, zazwyczaj jest coś, co chcemy lub musimy zmienić, odświeżyć, czyli po prostu zrobić tak zwany remont. W jaki sposób należy się do tego przedsięwzięcia przygotować i na co zwrócić szczególną uwagę, zanim w ogóle rozpoczniemy?

Samodzielnie czy z pomocą fachowca

Na początku powinniśmy zastanowić się, czy chcemy dokonywać znaczących zmian w mieszkaniu samodzielnie czy może wolimy zatrudnić fachowca, który wykona dla nas remont. O ile niektóre prace można zrobić samemu, przy odrobinie sprytu i samozaparcia (na przykład pomalowanie ścian), o tyle za pewne rzeczy lepiej nie brać się, jeśli nie mamy na ten temat pojęcia. Dotyczy to na przykład elektryki. Dla osoby niedoświadczonej kontakt z przewodami elektrycznymi może być niezwykle niebezpieczny. Nie warto zatem ryzykować i w przypadku niektórych napraw nie należy długo się zastanawiać, tylko wzywać do nich fachowca.

Poszukiwanie inspiracji

Zanim w ogóle rozpoczniemy remont, musimy wiedzieć, w jakim kierunku zmierzamy. W tym celu warto poszukać inspiracji. Oczywiście, znajdziemy je dookoła siebie – wystarczy rozejrzeć się chociażby po domach znajomych podczas najbliższej wizyty. Być może rozwiązania, które nasi przyjaciele czy rodzina zastosowali u siebie sprawdzą się i w naszym mieszkaniu.
Dobrym źródłem inspiracji jest także specjalistyczna prasa, magazyny i katalogi. Warto także przeszukać strony internetowe, których tematem jest wyposażenie wnętrz – Barokko to przykład takiego właśnie serwisu. Kiedy znajdziemy już swoją wizję, łatwiej będzie nam zaplanować prace remontowe.

Przygotowanie na utrudnienia

Zwykle zakładamy, że remont potrwa pewien określony czas. Przygotujmy się jednak na niespodzianki. Czasami po drodze natrafiamy na nieprzewidziane trudności. Dobrze jest więc założyć sobie pewien zakład czasowy, na wypadek drobnych kłopotów, które mogą się pojawić.

Sąsiedzi

Z remontem często wiąże się głośne stukanie, wiercenie i inne niezbyt przyjemne dźwięki. O ile my wiemy, że musimy je przecierpieć, aby potem cieszyć się pięknym mieszkaniem, o tyle nasi sąsiedzi mogą nie być zachwyceni tą perspektywą. Dlatego zanim rozpoczniemy remont, warto udać się do nich i zapowiedzieć, że przez najbliższych kilka tygodni będziemy prowadzić prace remontowe. Z góry przeprośmy za hałasy i zadeklarujmy, że nie będzie wiercić dziur w ścianach po godzinie dwudziestej drugiej. Koniecznie przestrzegajmy też tej zasady, aby nas remont nie wpłynął na jakość relacji sąsiedzkich.
Źródłem artykułu jest strona http://barokko.pl/pol_n_Dom-174.html


Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

lampy do ogrodu kule https://gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe