Robotyzacja procesów spawania

Technika z roku na rok rozwija się w coraz szybszym tempie. Do niedawna jeszcze nikt nie pomyślałby o tym, że w zakładach produkcyjnych praca robotów będzie czymś na porządku dziennym. Tymczasem robotyzacja procesów przemysłowych trwa i ma się coraz lepiej. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o spawanie.

Stosowanie robotów spawalniczych

Uznaje się, że montaż robotów spawalniczych w zakładzie produkcyjnym ma sens tylko wtedy, kiedy produkcja jest spora i seryjna. W przeciwnym przypadku samo ustawienie robota i przygotowanie go do pracy pochłaniałoby zbyt wiele kosztów i energii, by miało być opłacalne.
Jakkolwiek okrutnie by to nie zabrzmiało, robot ma znaczną przewagę nad człowiekiem. Nie męczy się, nie wymaga urlopów czy wolnych dni, jest dostępny przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Co nie oznacza wcale, że jego montaż całkiem wyeliminuje czynnik ludzki. Do jego obsługi i kontroli działania potrzebna jest wykwalifikowana kadra.

Zalety robotów spawalniczych

robot spawalniczy jest urządzeniem, które może podnieść szybkość, jakość i wydajność pracy w zakładzie produkcyjnym. Dzięki robotyzacji przedsiębiorca ma szansę ujednolicić wydajność produkcji i zoptymalizować zużycie materiałów.
Wiele osób podnosi głos przeciwko stosowaniu robotów twierdząc, że zabierają one ludziom stanowiska pracy. Trzeba jednak spojrzeć na to z innej strony. Praca spawacza jest niebezpieczna i wiąże się z ryzykiem poparzeń. Stosowanie robotów niemal całkowicie minimalizuje to ryzyko. Warto wspomnieć także o ochronie wzroku, który u spawacza z dłuższym stażem zawsze ulega uszkodzeniu, pomimo stosowania specjalnych osłon. Nie ulega wątpliwości, że montaż robotów spawalniczych wiąże się z ochroną życia i zdrowia ludzkiego. Dla pracodawcy jest to także możliwość obniżenia kosztów przeznaczonych na zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.
Pracodawcy już od jakiegoś czasu narzekają na deficyt sprawnych spawaczy na rynku pracy. Nie maco ukrywać, że jest to zawód coraz mniej popularny. Roboty spawalnicze mają szansę zapełnić tę coraz bardziej dokuczliwą lukę.
Ważny jest fakt, że robot spawalniczy ma fabrycznie zainstalowane oprogramowanie, które pozwala kontrolować jego pracę na każdym jej etapie. Osoba pełniąca nadzór ma szansę wyłapywać na bieżąco wszystkie błędy i korygować ustawienia robota. Pozyskane dane mogą być przesłane na monitory komputerów, jako że większość robotów posiada dostęp do sieci Ethernet.
Nie ulega wątpliwości, że robotyka jest przyszłością przemysłu – i nie ma w tym nic złego.


Article Tags:
·
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts