Rodzaje betonów

Beton to na swój sposób szczególne tworzywo, wykorzystywane nie tylko w budownictwie. Zależnie od gęstości możemy podzielić go na poszczególne klasy, zaś ze względu na dominujące kruszywo, zastosować podział kruszcowy. Beton nadaje się niemal do każdej inwestycji: w domu, w przypadku budowy obiektów wielkopowierzchniowych, na działce rekreacyjnej czy też inwestycji publicznych.
W gruncie rzeczy wszystko zależy od tego, do czego go tak naprawdę potrzebujemy. Niezależnie od rodzaju, w każdym betonie występują cement oraz woda. W zależności od tego, gdzie będziemy go stosować oraz co chcemy osiągnąć, dodajemy doń odpowiedniej grubości kruszywo + tzn. „ulepszacze”, czyli domieszki które mają zmniejszyć bądź zmienić pewne właściwości.
W przypadku klasyfikacji betonu ze względu na gęstość wyróżniamy trzy podstawowe klasy. Betony zwykłe stosuje się najczęściej w strukturach betonowych oraz żelbetonowych. Tworzywo to stworzone jest wyłącznie z naturalnych bądź łamanych kruszyw, bez domieszek wspomnianych już „polepszaczy” np. żwiru. Betony zwykłe posiadają w stanie suchym gęstość oscylującą w granicach 2000 kg/m3 – 26000 kg/m3. Następną grupą są betony lekkie, zwane również gazobetonami. Betony te, jak sama nazwa wskazuje, tworzone są z kruszyw lekkich np. pumeksu. Wśród stosunkowo szerokiego zastosowania wyróżnić możemy tworzenie elementów średniowymiarowych np. płyty stropowe. Gęstość betonów lekkich oscyluje w granicach 800 kg/m3 do 2000 kg/m3. Ostatnią klasą są betony ciężkie o gęstości większej aniżeli 2600 kg/m3. Tworzywa te wykonywane jest z ciężkich kruszyw np. manganowych. Jako, że posiadają takie właściwości jak zatrzymywanie części promieniowania jonizującego, stosowane są w elektrowniach atomowych.
Rodzaje betonu możemy podzielić również ze względu na składnik kruszywowy. W tym przypadku wyróżniamy betony żwirowe, gdzie jak sama nazwa wskazuje, głównym kruszywem jest żwir, betony łupkoporytowe (łupkoryt) oraz betony keramzytowe (keramzyt).
Ci, którzy szukają odpowiedniego rodzaju betonu, muszą zdawać sobie sprawę z ich specjalnego oznaczenia. Każdy beton posiada specjalne oznakowanie, dzięki któremu, możemy dostosować surowiec do naszych potrzeb. Normy europejskie zakładają, iż beton ciężki oraz zwykły oznacza się literą C, zaś beton lekki literami LC. Przy każdym literowym oznaczeniu znajdują się również dwie cyfry: zarówno pierwsza jak i druga oznaczają specjalną wytrzymałość, zależną od próbki (walcowa lub sześcienna).
Beton kraków – zobacz ofertę autobet.com.pl


Article Tags:
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts