Rodzaje posadzek przemysłowych

Posadzkom przemysłowym stawia się wiele wymagań. Powinny być przede wszystkim odporne na różne obciążenia, wilgoć, ścieranie, kwasy i płyny. Często muszą być także antypoślizgowe, przeciwpyłowe, łatwe w pielęgnacji.
Jednak to tylko kilka z pożądanych cech i nie każdy produkt posiada je wszystkie. Istnieje wiele rodzajów posadzek mających różne właściwości i zastosowanie. Wybierając konkretny produkt bierze się pod uwagę przede wszystkim przeznaczenie i sposób użytkowania budynku. Nie bez znaczenia jest także rodzaj i grubość podkładu, na którym podłoga będzie ułożona.
Posadzki przemysłowe można dzielić według rozmaitych kryteriów. W budynkach przemysłowych najczęściej wykonuje się posadzki: cementowe, betonowe, żywiczne, a rzadziej anhydrytowe, ceramiczne, bitumiczne. Wśród nich występują produkty w postaci suchych mieszanek, wylewek, utwardzaczy powierzchniowych, impregnatów. Poniżej wymieniamy kilka najpopularniejszych posadzek przemysłowych i ich podstawowe właściwości.

Posadzki betonowe utwardzane powierzchniowo

Te posadzki wykonuje się rozsypując na podkładzie betonowym mieszankę w postaci proszku (nie trzeba czekać, aż płyta betonowa wyschnie – co znacznie przyspiesza roboty). Następnie powierzchnię wygładza się mechanicznymi zacieraczkami, które wcierają produkt w strukturę betonu. W ten sposób powstaje utwardzona warstwa o grubości 2-3 mm, która przenosi obciążenia użytkowe. Taka posadzka jest bardzo odporna na ruch transportowy i ścieranie. Można ją użytkować w niedługim czasie po wykonaniu. Na jej właściwości i wygląd duży wpływ ma technologia wykonania – najważniejsze jest, by zacieranie rozpocząć w odpowiednim momencie.

Posadzki żywiczne

Posadzki żywiczne dzielą się na: poliuretanowe, epoksydowe, epoksydowo-poliuretanowe, winyloestrowe, akrylowe. Najpopularniejsze są dwa pierwsze rodzaje – poliuretanowe i epoksydowe.
Żywice poliuretanowe są elastyczne, odporne na promieniowanie UV i wiele agresywnych substancji chemicznych, mają dużą wytrzymałość w niskich temperaturach. Jednak nie są pozbawione wad: do czasu aż zwiążą, są wrażliwe na wilgoć, mają mniejszą odporność na ścieranie i niższą wytrzymałość od posadzek epoksydowych.
Żywice epoksydowe mają dużą wytrzymałość, są twarde, odporne na uderzenia, zarysowanie i ścieranie, a także na wiele agresywnych substancji. W przeciwieństwie do posadzek poliuretanowych – są wrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe i nie są elastyczne.
Posadzek poliuretanowych i epoksydowych nie można stosować w ujemnych temperaturach. W takich warunkach dobrze spisują się żywice akrylowe.
Przed ułożeniem każdej posadzki podłoże trzeba dobrze przygotować, jednak w przypadku żywic jest to szczególnie istotne. Podkład musi być suchy, czysty, wolny od kurzu, brudu i innych substancji, które mogłyby pogorszyć przyczepność. Zazwyczaj trzeba go również zagruntować.

Posadzki ceramiczne

Posadzki ceramiczne są odporne na obciążenia termiczne, mechaniczne (mają dużą wytrzymałość na ściskanie) i różne środki chemiczne. Ich wytrzymałość zależy od rodzaju płytek (stosuje się tutaj płytki gresowe, kamionkowe i klinkierowe), a także od rodzaju kleju i materiału wypełniającego spoiny.
Właściwy dobór i poprawne wykonanie posadzki w budynku przemysłowym jest niezwykle ważne. Nie tylko z powodu tego, że przenoszą one różne obciążenia i są narażone na działanie wielu agresywnych substancji. Awaria podłogi w takim obiekcie wiąże się z dużymi kosztami, ponieważ zazwyczaj trzeba wyłączyć z użytkowania cały budynek. Żeby prawidłowo zaprojektować i wykonać posadzkę przemysłową niezbędna jest współpraca projektanta, inwestora i wykonawcy.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą CoBouw Polska, polsko – holenderską spółką budowlaną, która specjalizuje się w kompleksowej realizacji obiektów przemysłowych (hale stalowe, hale produkcyjne, sortownie i przechowalnie warzyw i owoców).


Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Biznes

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

lampy do ogrodu kule https://gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe