Sauna fińska w domu

Sauna w domu może być doskonałym pomysłem na relaks w gronie rodzinnym. Jak przygotować się do takiej inwestycji? Czy sauna fińska do domu to dobre rozwiązanie?

Sauna fińska do domu

Okazuje się, że montaż sauny fińskiej zajmuje tylko kilka godzin i wbrew pozorom nie jest to bardzo kosztowna inwestycja. Najprościej rzecz ujmując, sauna to pomieszczenie z piecem i ławami, izolowane i podgrzewane do bardzo wysokiej temperatury. Rytuał taki stworzyli Finowie, stąd nazwa sauny fińskiej. Dla wielu osób to nie tylko przyjemność, ale także zdrowie w najczystszej postaci. Nie każdy jednak docenia jej właściwości i niektórzy po prostu nie lubią się pocić i przebywać w gorącym pomieszczeniu nawet przez kilka minut.

Rodzaje sauny fińskiej

Wyróżnić można kilka rodzajów sauny fińskiej. Najpopularniejszymi są;

– sauna mokra – tutaj temperatura powietrza wynosi od 70 stopni do 90 stopni Celsjusza, a wilgotność kształtuje się na poziomie 25 – 30 procent. Wilgotność uzyskamy poprzez polewanie kamieni wodą (kamienie znajdują się w piecu sauny). Taki rodzaj sauny ma bardzo wielu zwolenników.
– sauna sucha – temperatura w saunie kształtuje się na bardzo wysokim poziomie (około 90 – 110 stopni Celsjusza). Wilgotność zazwyczaj wynosi około 10 procent. Wejście do takiej sauny to prawdziwy szok dla naszego organizmu. Skóra ulega wysuszeniu, poci się i nagrzewa ciało za pomocą suchego powietrza. Ten rodzaj sauny ma trochę mniej zwolenników.
– parowo – ziołowa – tutaj temperatura wynosi 45 – 65 stopni Celsjusza, a wilgotność od 40 do 60 procent. Dzięki specjalnym piecom dochodzi do tworzenia się gorącej pary wodnej i ogrzewania powietrza. Warunki w saunie parowo – ziołowej są odpowiednie dla bardzo wielu osób, nawet dzieci. Można także wypróbować inhalacje ziołowe z użyciem specjalnych ziół i olejków zapachowych.

Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie lub w domu, możemy rozważyć stworzenie sauny fińskiej. Zostawmy jednak takie zadanie specjaliście, który wykona wszystko tak, aby było bezpiecznie i dobrze. Ponadto, przemyślmy, czy takie rozwiązanie nam się przyda. Jeśli cała rodzina lubi przebywać w saunie, możemy rozważyć taką opcję. Natomiast gdy sauna ma wciąż stać pusta, raczej nie warto w nią inwestować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw


Article Tags:
·
Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

lampa solarna tarasowa rattan lampiony ogrodowe parasole pokrowiec